Kako piše list, jedan od razloga je to što su se SAD bavile važnijim zadacima, a osim toga Bela kuća, koja je pokušavala da „nađe zajednički jezik s čovekom iz Kremlja“, smatrala je da su informacije o korupciji u Rusiji „politički nezgodne“.
Neimenovani izvor u američkom Kongresu izjavio je za Tajms: „Smanjenje budžeta, manja pažnja Rusiji i političko uverenje da su takve informacije nezgodne, posebno u početnoj etapi resetovanja odnosa s Rusijom, značilo je da nije bilo lako baviti se takvim stvarima.“
Pomenuti zvaničnik se takođe seća slučaja kada je izveštaj CIA o korupciji u Rusiji, koji je prosleđen Beloj kući, vratio onome ko ga je poslao uz psovke na koricama.
Posle 11. septembra 2001. u Ministarstvu finansija SAD formirano je novo odeljenje, koje je za borbu protiv terorizma koristilo informacije američkih obaveštajnih službi. Al Kaida i kasnije Iran postali su ključni ciljevi Vašingtona koji je počeo da razrađuje strategiju sankcija, za slučaj da diplomatija bude neefikasna, a vojna intervencija nemoguće. Pritom, Uprava za obaveštajni rad i analizu nije smatrala Rusiju prioritetnim zadatkom.