Članovi Patriotskog bloka, koji čine Demokratska stranka Srbije, Srpski pokret Dveri i nezavisni intelektualci položili su cveće na spomenik, kako je rečeno, tragičnom ruskom caru.
Osim sećanja i saosećanja sa tragičnom sudbinom cara Nikolaja II i njegove porodice, način na koji je ovaj zločin tretiran u postsovjetskoj Rusiji može da postane pouka i Srbiji kako se bez zaborava prevazilaze istorijske rane i kako se u istorijskom pamćenju čuva ono što u svojoj veličini i tragičnosti može da postane temelj nacionalnog pomirenja i obnove, kaže analitičar Đorđe Vukadinović.
„Ubistvo cara Nikolaja i njegove porodice spada u red tzv. apsurdnih zločina. Šta god mislili o Oktobarskoj revoluciji, šta god mislili o crvenima, belima, plavima, zelenima, crnima i svima onima koji se sukobljavaju na političkoj sceni, nema nikoga ko je iole normalan a ko može da opravda taj zločin. Zato je taj događaj jedna od prelomnih tačaka u moralnoj istoriji čovečanstva novijeg vremena“, zaključio je Vukadinović.
Najmanje što možemo da uradimo jeste da se setimo cara Nikolaja i odamo mu počast, kaže predsednica Demokratske stranke Srbije Sandra Rašković Ivić.
„Car Nikolaj je pomažući Srbiji izgubio ne samo carstvo, ne samo vlast, izgubio je glavu i celu svoju porodicu. Živote svoje supruge i dece žrtvovao je zbog srpske slobode. Nedavno su i Rusi stavili veto na britansku rezoluciju o Srebrenici i tako još jednom pokazali ko je Srbima prijatelj“, kategorična je Rašković Ivićeva.
Srpski pokret Dveri od početka aktivnog bavljenja politikom zalagao se za najtešnje moguće odnose Srbije i Rusije na svim nivoima, kaže Zoran Radojičić iz tog pokreta. Upravo sudbina cara Nikolaja, prema Radojčićevim rečima, pokazuje kako treba braniti vrednosti koje baštinimo i koje čine osnovu identiteta naših naroda.
„Savremena civilizacija čini sve da putem globalizacije potre identitet naroda i država. Moramo primetiti da isti zapadni centri moći koji su u to vreme učinili sve da logistički, materijalno i na sve druge načine pomognu u prvom koraku svrgavanje ruskog cara sa prestola, a u drugom koraku i njegovo ubistvo, i sada sputavaju Rusiju i da joj oduzmu pravo da bude svoja na svome, da vodi suverenu politiku“, kaže Radojičić.
Cara Nikolaja II i njegovu porodicu ubili su boljševici u Jekaterinburgu 17. jula 1918. godine u domu trgovca Ipatijeva. Nakon svrgavanja sa prestola, posle Februarske revolucije, carska porodica nalazila se u pritvoru u Carskoselskom dvorcu. Međutim, pošto im je Velika Britanija uskratila azil, odlukom Privremene vlade carska porodica prebačena je u Tobolsk. Posle Oktobarske revolucije, boljševici ih prebacuju u Jekaterninburg, gde ih i ubijaju.