Glavni uslov za dobrovoljce je da nisu teroristi i da imaju želju da ratuju protiv Islamske države. Prema različitim procenama, već se našlo između 90 i 200 takvih ljudi. Pentagon tvrdi da se sa kandidatima potpisuje ugovor uz uslov da se oni „neće boriti sa vladinim snagama predsednika Sirije Bašara Asada“. Amerika ima plan da obučava 5.000 boraca sa ID godišnje.
„Ideja da se obuče ’dobri‘ pobunjenici koji će se boriti protiv ’loših‘ pobunjenika je sama po sebi osuđena na propast. SAD su to već pokušavale: istrenirati pobunjenike, a onda ih poslati protiv islamista. Međutim, ako se uzme u celini, sirijski opozicioni pokret nije ništa drugo nego prva violina islamista. Tako je bilo u Siriji, tako je sada i tako će, nažalost, biti.
Zato, koga će SAD obučavati i koga će pripremati — otvoreno je pitanje. Kada se ubacuje novac u neku amorfnu ’dobru‘ opoziciju i pritom im se još daje oružje, posle nekog vremena i novac i oružje nađu se u rukama islamista. Tako je bilo u Iraku 2006-2007. godine“, rekao je za Sputnjik docent Više škole ekonomije Sergej Demidenko.
Po njegovom mišljenju, sličan korak SAD nije ništa drugo nego propagandni čin. SAD govore da će podržavati neke zdrave snage sirijskog društva protiv islamista. U stvarnosti, slični kampovi koji se već nalaze u Siriji neće biti „ništa drugo nego politika i propaganda“, smatra ovaj ekspert.