Po mišljenju Zemana, finansijska situacija Grčke, ne ide naruku stupanju Češke u evrozonu i češki poreski obveznici nisu dužni da otplaćuju grčke dugove.
„Predsednik smatra da ne bi trebalo tražiti od čeških poreskih obveznika da pokrivaju dugovanja države sa neizbalansiranom ekonomskom politikom“, izjavio je Ovčaček.
On je dodao da je nerazumno oslanjati se na obećanja Grčke, zato što se za razliku od drugih država, ona sistemski loše nosi sa svojim problemima.
„Iako je predsednik Zeman potpuno uveren da bi Češka trebalo da stupi u evrozonu, on ipak prihvata i kontrargument da je ekonomska situacija u Grčkoj takva da ne ide naruku ovom procesu“, zaključio je Ovčaček.
S druge strane, kandidat za predsednika Portugalije Paolo Moraiš, koji je prethodno bio zamenik šefa administracije grada Porto, kritikovao je mere štednje i novi dogovor u vezi sa grčkim dugom.
„Mislim da bi grčki premijer Cipras trebalo da dođe u Portugaliju da vidi sve negativne posledice planova ekonomije oštre štednje, koja je bila primenjena i u Potrugaliji i koje vlasti EU žele da sprovedu i u Grčkoj“, izjavio je Moraiš u intervjuu za portugalski radio Renesansa.
Moraiš je dodao da je „poslednja decenija bila tragična za portugalsku ekonomiju iz perspektive proizvodnje i da će se to odraziti na ekonomiju zemlje u narednih 50 godina.
Ovaj stav Moraiš objašnjava time da je nekoliko velikih kompanija, najpre evropskih, pre desetak godina u Portugaliju došlo „na rasprodaju“ koju je predvodio Pasuš Kueljo — tadašnji premijer, koji je rasprodao ostatke ono malo državne imovine.