Jedanaestog jula u gradu Mukačevo na zapadu Ukrajine borci „Desnog sektora“ otvorili su vatru na lokalne biznismene, a potom su se upustili u oružani sukob s policijom. Tri čoveka su poginula, a više od desetoro je ranjeno. Predsednik Ukrajine Petro Porošenko naredio je da se primene žestoke mere protiv političkih snaga koje raspolažu naoružanim formacijama.
Godinu dana posle „Majdana“, „Desni sektor“ stekao je loš glas, ali ne samo zbog čarki s lokalnim vlastima. Posle pucnjave 11. jula aktivisti te organizacije okupili su se ispred zdanja predsedničke administracije u Kijevu. Zahtevali su ostavku šefa Ministarstva inostranih poslova Ukrajine Arsena Avakova, kao i niza činovnika. Ubrzo potom objavljeno je da Slovačka i Mađarska pojačavaju pograničnu kontrolu.
Denijel Makadams, izvršni direktor Instituta Rona Pola sagledava situaciju u političkom kontekstu.
„Veoma je teško obuzdati ovakve grupacije. Oni su obavili veoma dobar posao u vreme ’Majdana‘, koristeći onima koji su provocirali nerede i nasilje“, izjavio je Makadams za televiziju Raša tudej.
„Sada pred sobom imamo Frankenštajna kog su stvorile SAD i Evropska unija. Ne znaju šta sa njim da rade. Najzad su počeli da shvataju u šta su se upleli“, navodi stručnjak.
Prema njegovim rečima, dalji razvoj i produbljivanje ovog problema mogao bi da bude od koristi Porošenku, jer će on u tom slučaju „početi da se bori protiv ’Desnog sektora‘ i na taj način će moći da odbije kritiku zbog toga što u Parlamentu i Vladi Ukrajine takođe ima ekstremista“.