U analizi britanskog lista o geopolitičkom kontekstu u kome se odvijaju pregovori između međunarodnih zajmodavaca i Atine, Balkan se pominje kao jedna od tačaka zbog kojih se Vašington interesuje za Grčku.
Proces širenja Evropske unije (na države na Balkanu) je zaustavljen, a „ukoliko bi Grčka napustila evrozonu, one bi izgubile glavnog sponzora, što bi ih još više odvojilo od Evrope“, kaže sagovornik „Gardijana“.
Američka administracija je zainteresovana za Grčku i zato što bi „značajno oslabljena Grčka postala slabiji član NATO-a“.
„U nemačkim bezbednosnim krugovima gledamo (na izlazak Grčke iz evrozone) kao na fragmentaciju jugoistočnog krila NATO-a, uzimajući u obzir da je Turska već nezgodan saveznik, ali i da bi (Vladimir) Putin mogao da iskoristi situaciju“, citira „Gardijan“ Patrika Kelera, zaduženog za spoljnu i bezbednosnu politiku u Fondaciji Konrad Adenauer.
Interesovanje Bele kuće za ishod krize u Grčkoj se objašnjava i time što SAD imaju vojnu bazu na Kritu koja je od velike važnosti zbog moguće vojne intervencije na Bliskom istoku.