U Grčkoj vlada optimizam da će sporazum biti postignut. Predlozi vlade su rezultat kompromisa sa kreditorima, a ne kapitulacija, kažu sagovornici Sputnjika u Atini.
Poslanici grčkog parlamenta glasaju o podršci novim predlozima koje je Vlada Aleksisa Ciprasa uputila zajmodavcima.
U parlamentu, kao i na ulici, širi se uverenje da će sporazum biti postignut. O atmosferi uoči glasanja govorio je zamenik ministra kulture Nikos Ksidakis:
„Pred teškim smo dilemama, suočavamo se sa nepopustljivom Nemačkom koja ne želi da razgovara o onome o čemu ostatak sveta razgovara. Moramo da uzmemo u obzir dugoročne nacionalne interese, da dobijemo na vremenu kako bi se prestrojili. Evropa neće biti ista od ovog trenutka, ali naše istorijske i geopolitičke granice su unutar Evrope u ovim davljeničkim uslovima“.
O optimizmu svedoči i sagovornica Sputnika, novinarka iz Atine Vaso Polikronopoulou, bez obzira što su uslovi zajmodavaca u međuvremenu postali oštriji.
„Znali smo da će bez obzira na ishod referenduma uslovi kreditora biti još teži, jer su to jasno rekli. To ni za koga ovde nije iznenađenje. Očekivali smo da će sporazum biti veoma gorak“.
Grčka traži pozajmicu od 50 milijardi evra kako bi sprečila bankrot i izlazak iz evrozone i zauzvrat nudi plan koji podrazumeva reformu administracije, penzionog sistema i uključuje neke vrlo oštre mere koje su tražili zajmodavci, kao što je povećanje poreza na dodatu vrednost na 23 odsto. Polikronopoulou kaže da nisu iznenađeni predlozima Ciprasove vlade.
„Ovde već pet godina vlada razočaranje. Nije vreme da budemo razočarani, jer ne možemo da budemo više razočarani. Ljudi su glasali srcem, to je bilo sentimentalno glasanje, krik Evropi da nam je dosta, ali niko ne želi da izađe iz Unije. Sporazum, dakle“, kaže sagovornica Sputnjika.
U ustupke spada i ukidanje poreskih olakšica za brodovlasnike, podsticanje da se ne ide u penziju pre 67. godine, kao i ukidanje privilegovanog poreza za ostrva, ali samo za ona najbogatija, sa najviše turista, poput Mikonosa.
Dok Francuska ocenjuje da su predlozi Grčke ozbiljni i prihvatljivi, nemački političari su skeptični.
Konačnu reč će dati ministri finansija evrozone u subotu.