Vlada Aleksisa Ciprasa radi na ekonomskom planu od kog zavisi da li će dobiti zajam i spasiti se od bankrota.
Grčki premijer je prethodnog dana pozvao na solidarnost u obraćanju Evropskom parlamentu.
„Pozajmica je forma solidarnosti“, rekao je grčki premijer.
Grčka se nada da će dobiti pozajmicu kako bi bila u stanju da vrati dug međunarodnim zajmodavcima.
Cipras je podsetio da je i Nemačka, danas najsnažnija evropska ekonomija, jednom bila u situaciji da traži pomoć.
„Na Londonskoj konferenciji 1953. godine otpisano je 50 odsto nemačkog duga. To je bio najveći primer solidarnosti u modernoj evropskoj istoriji“, rekao je Cipras.
Is this the moment to remind Germany of the 1953 debt conference where its debts were waived and it was given hope?
— Richard Murphy (@RichardJMurphy) July 5, 2015
Londonski sporazum o nemačkom spoljnom dugu iz 1953. godine podrazumevao je otpis 50 odsto duga Zapadnoj Nemačkoj i odloženo plaćanje u periodu od 30 godina. To je Zapadnoj Nemačkoj omogućilo brz privredni oporavak.
#GreekCrisis The UK and @David_Cameron should remind Merkel and Germany of 1953 when their debt was wiped out to help financial recovery.
— John Wilson (@pneGianni) June 29, 2015
Smanjivanje nemačkog duga 1953. godine bilo je moguće zahvaljujući pomoći Sjedinjenih Američkih Država koje su uložile 13 milijardi dolara (danas 150 milijardi) za obnovu Evrope. Vašington je dobio lojalne partnere koji su služili kao bedem protiv Sovjetskog Saveza. Nemačka je primila 1,4 milijarde dolara, a Grčka četiri puta manje.
Not only did bankrupt Germany get debt relief in 1953, it got the Marshall Plan — free money that did not have to be paid back. #Greece
— Ann Pettifor (@AnnPettifor) July 6, 2015
Ukoliko grčki plan ne stigne na vreme, predstavnici Evropske unije bi na samitu u nedelju mogli da isključe Atinu iz evrozone.