NIS je zbog smanjenja cena nafte na svetskom tržištu imao nešto „laganiji“ pad u odnosu na ostale naftne kompanije u regionu, i to zahvaljujući ulaganjima NIS-a u poslednjih pet godina, rekao je Kravčenko, predstavljajući Izveštaj o održivom razvoju NIS-a za 2014. godinu.
I operativna i neto dobit, kao i investicije i izdvajanja za poreze NIS-a u prošloj godini, bile su veća od konkurentskih kompanija u regionu, bez obzira na pad cena nafte, kao i u odnosu na 2013. godinu, rekao je Kravčenko i podsetio da je kompanija uspešno isplatila i dividende akcionarima u 2014.
Strateški cilj NIS-a je bio i ostaje da postane najefikasnija brzorastuća energetska kompanija u balkanskom regionu i da ostane lider na domaćem tržištu, naglasili su iz te kompanije.
NIS je, bez obzira na ekonomsku situaciju, ostao lider u Srbiji i regionu po socijalnom paketu i beneficijama koje pruža zaposlenima, kojih je na kraju prošle godine bilo 5.734 u toj kompaniji.
Kroz program saradnje sa lokalnom zajednicom u kojima NIS posluje, u 2014. godini ta kompanija je uložila 110,5 miliona dinara, a realizovana su 164 projekta u 11 opština i gradova u Srbiji.
NIS je, kako su naveli, u ekološke projekte u 2014. investirao 983 miliona dinara, a indikatori zagađenja su smanjeni za 57 odsto.
Ulaganja u profesionalni razvoj zaposlenih iznosila su 265 miliona dinara, a Kravčenko je dodao da je završeno i planirano otpuštanje radnika i da se sada održava predviđeni nivo broja zaposlenih.
On je naveo i da su plate u NIS-u povećane za 3,5 puta u odnosu na raniji period.
Kravčenko je govoreći o NIS-u, u kom ruski „Gasprom njeft“ ima većinsko vlasništvo, rekao da je NIS, kada je reč o usmerenju, „evropska kompanija sa balkanskim poreklom i srpskim srcem“.
On je naveo i da je u okviru programa „Ja imam ideju“, u okviru koga je data mogućnost svim zaposlenima da daju svoje ideje poboljšanje rada kompanije, do sada izloženo oko 400 različitih ideja.
Direktor revizorske kuće KPMG Džejms Tornli pohvalio je kompanije koje rade izveštaje o održivom razvoju, istakavši da je da to ukazuje i da je reč o jakim i uspešnim kompanijama.
On je napomenuo da sve velike kompanije sa 3.000 zaposlenih u EU morati da rade te izveštaje, kao i da to može da bude dobar uzor manjim firmama.
Urednica magazina „Biznis“ i ekonometar Radojka Nikolić podsetila je da je NIS prva kompanija u Srbiji koja je počela da radi izveštaj o održivom razvoju, a da ih sada priprema još oko osam preduzeća.
Izveštaj o održivom razvoju NIS-a za 2014. godinu, koji je verifikovala nezavisna revizorska kuća KPMG ocenjen je da je „u skladu sa standardom“. Izveštaj je pripremljen u skladu sa najvišim međunarodnim standardima u korporativnom izveštavanju i prema smernicama „Global reporting inišativ“ (GRI).
Broj predstavljenih indikatora u izveštaju NIS-a za 2014. je povećan na 48 na 69, a direktor te kompanije je najavio da će nastaviti da se povećava broj informacija koje će biti obućvaćene tim izveštajem i koje će ubuduće biti dostupne javnosti.