Varufakis je ostavku podneo dan nakon što su Grci na referendumu odbacili predložene mere štednje.
„Ubrzo nakon objavljivanja rezultata referenduma postalo mi je jasno da učesnici Evropske grupe i drugi partneri smatraju da bi moje odsustvo iz pregovora pomoglo da se postigne sporazum. Iz tog razloga odlazim iz Ministarstva finansija“, kaže se u saopštenju.
„Referendum od 5. jula ući će u anale kada je jedan mali narod ustao protiv finansijskog porobljavanja. Kao i sva demokratska dostignuća, tako i ovo istorijsko odbijanje ultimatuma Evropske grupe od 25. juna ima veliku cenu. Zato je veoma važno da kapital od „ne" bude odmah investiran i pretvori u „da" nekog časnog sporazuma — sa restrukturizacijom duga, slabljenjem politike stroge štednje, sa raspodelom u korist siromašnih i pravim reformama", kaže se u saopštenju Varufakisa.
Minister No More! http://t.co/Oa6MlhTPjG
— Yanis Varoufakis (@yanisvaroufakis) July 6, 2015
„Moj dug je da nekako pomognem premijeru Aleksisu Ciprasu da iskoristi kapital koji nam je dao grčki narod na referendumu“, piše u saopštenju.
„Ja ću sa ponosom nositi prezir kreditora“, istakao je Varufakis.
U Grčkoj je juče održan referendum na kojem su građani odlučivali da li da pristanu ili ne na uslove kreditora.
Prema obrađenih 100 odsto glasova, na referendumu u Grčkoj 61,31 odsto je reklo „ne“, dok je za prihvatanje uslova kreditora „da“ reklo 38,69 odsto glasača, saopšteno je na sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova zemlje.
Nevažećih listića je bilo 5,8 odsto.
Today we celebrate the victory of #democracy. Tomorrow, we will all continue our national effort to reach an agreement. #Greece
— Alexis Tsipras (@tsipras_eu) July 5, 2015
Vlada Grčke je predložila građanima da odgovore „da“ ili „ne“ na pitanje da li treba prihvatiti nacrt sporazuma koji su 25. juna predložili Evropska komisija, Evropska centralna banka i MMF.