„Prekomerne investicije, prezaduženost i slabo regulisan sistem ’bankarstva u senci‘, problemi su koji moraju biti rešeni zarad uspeha šire reformske agende Kine“, bilo je navedeno u izveštaju Svetske banke o privredi Kine objavljenom u sredu, 1. jula, podseća agencija „Frans pres“.
Samo par dana nakon toga, SB poručuje da je ovaj odeljak izbačen iz izveštaja i da je u petak, 3. jula, postavila revidirani izveštaj na svoju zvaničnu internet stranicu.
„Odeljak 3 o finansijskom sektoru, koji je prethodno objavljen u izveštaju, uklonjen je jer nije prošao kroz uobičajenu unutrašnju procenu i procedure Svetske banke“, saopštio je taj međunarodni kreditor.
Svetska banka je u prvoj verziji izveštaja upozorila vlasti u Pekingu da bi se druga ekonomiji sveta, ukoliko ne sprovede reforme bankarskog sistema, mogla oprostiti sa trodecenijskim ekonomskim uzletom, kao i da se „sveprisutna kineska država previše meša u aktivnost bankarskog sektora, što može imati presudnu ulogu sada kada ekonomija pokazuje zabrinjavajuće znake usporavanja“.
„Finansijska reforma će biti efikasna samo ako se otklone nefer podsticaji i loše upravljačke strukture koje odlučuju o tome kako se finansijska sredstva prikupljaju i raspoređuju. Fundamentalno preoblikovanje uloge države u finansijskom sistemu je od suštinskog značaja“, navela je banka u izveštaju objavljenom u sredu.
Kineska Vlada ima efektivnu kontrolu nad skoro 95 odsto aktiva banaka, u poređenju sa 74 odsto državne kontrole u Indiji i oko 40 odsto u Rusiji i Brazilu, prema računici Svetske banke.