Lideri bivše sovjetske republike upozoravaju da bi Rusija mogla da povrati svoj uticaj ukoliko Gruziji zatvore vrata svi „zapadni klubovi“. Plašeći se da provociraju Rusiju širenjem NATO-a i Evropske unije na istok, zapadni političari prekinuli su takve razgovore. Moskva je, pored ostalog, povećala investiranje u energetski i druge ključne sektore ekonomije te zemlje.
„Nemoguće je podržavati stabilnost i bezbednost u okvirima paradigme o tome da Rusija ima neka specijalna prava u odnosu prema drugim zemljama“, tvrdi predsednik Gruzije Giorgi Margvelašvili. „Rusija veoma aktivno širi svoj uticaj, ne samo u Gruziji nego u celom svetu“.
Uostalom, bez obzira na poziciju Moskve koja jača, Tbilisi i dalje ostaje privržen ideji da stupi u NATO i Evropsku uniju.
Posle samita Evropske unije u junu, lideri Gruzije, Ukrajine i Moldavije bili su razočarani. Rešavanje pitanja o članstvu tih zemalja u EU bilo je odloženo. Nemačka kancelarka Angela Merkel i američki predsednik Barak Obama usporili su perspektivu širenja Evropske unije i NATO-a, smatra autor teksta u „Vašington postu“. Još prošle godine Obama je izjavio da ni Ukrajina ni Gruzija nisu na putu ka stupanju u Alijansu.
Sada u Moldaviji i Gruziji jača podrška proruskim političarima, a Jermenija, četvrta zemlja iz sovjetske grupe koja je vodila pregovore s Evropskom unijom, prošle godine je postala saveznik Moskve. Mnogi govore da je Rusija uspela da okrene Zapad oko prsta.