Istraživanje je sprovedeno telefonskom anketom na uzorku od 1.100 ispitanika na teritoriji Srbije bez Kosova i Metohije.
Na pitanje da li podržava ulazak Srbije u EU, pozitivan odgovor dalo je su 44,4 odsto ispitanika, njih 37,5 odsto je reklo da ne podržava, dok je neopredeljenih bilo 18,1 odsto.
Srpska napredna stranka (SNS) i dalje ima najveću podršku birača u Srbiji, 45 odsto, a za njom slede, praktično izjednačene, Demokratska stranka (DS) sa 10,9 odsto i Socijalistička partija Srbije (SPS) s 10,7 odsto.
Prema rezultatima ovog istraživanja, koje je prenela Politika, samo ove tri stranke bi na izborima prešle cenzus.
U prethodnim istraživanjima u aprilu, naprednjaci su bili blago pali na 42,4 odsto, ali su se sada stabilizovali i imaju nešto manje nego što su osvojili na izborima prošle godine, napominje urednik NSPM Đorđe Vukadinović.
Srpska radikalna stranka, koja je prema istraživanju u aprilu imala 6,1 odsto podrške građana, sada je pala na 3,5 procenata.
Prema ovoj anketi, ispod cenzusa su i Dveri (4,5), DSS (4), SDS (3,4), SDPS (3,2), kao i SVM (1,8), LSV i JS po 1,6, „Dosta je bilo“ (0,8) i PUPS (0,6).
Na pitanje da li danas žive bolje ili gore nego pre godinu dana, 48,9 odsto ispitanih je odgovorilo da živi gore, a 39,3 odsto da živi isto.
Ispitanici su, na skali od jedan do pet, sopstvenom materijalnom stanju dali prosečnu ocenu 2,24.
Gotovo dve trećine anketiranih, njih 60,3 odsto, reklo je da ne veruje da će smanjenje penzija i plata doneti očekivani rezultat, dok u to veruje 24,3 odsto ispitanih.
Prodaji poljoprivrednog zemljišta strancima protivi se 81,8 odsto građana, a nešto manje protivnika najavljene prodaje „Telekoma Srbija“ i EPS-a: 64,9 odsto.
Podjednak broj anketiranih, po 40,1 odsto veruje i ne veruje u ostvarenje projekta „Beograd na vodi“.