Čuveni nemački magazin „Špigl“ izneo je dokaze da su američke obaveštajne agencije špijunirale njegove novinare tokom leta 2011. godine, kada su američki agenti preneli nemačkim obaveštajnim službama sumnje da su novinari „Špigla“ imali kontakte u nemačkoj Vladi.
„’Špigl‘ pretpostavlja da su ga špijunirale obaveštajne službe Sjedinjenih Američkih Država“, objavio je ovaj list u izdanju od petka i dodao da je kancelariji federalnog tužioca u Karlsrueu podneo žalbu u kojoj se navode špijunske aktivnosti i narušavanje privatnosti njegovih telekomunikacija.
„Špigl“ je saopštio da je CIA, nakon špijuniranja njegovih novinara, prenela koordinatoru obaveštajnih službi nemačke Vlade Ginteru Hejsu svoje sumnje da postoji kontakt između novinara „Špigla“ i zvaničnika nemačke Vlade, konkretno Hansa Jozefa Vorbeka, jednog od Hejsovih zamenika. Vorbek je nakon toga premešten na drugu poziciju.
Bitter: Spiegel-Redakteure wurden von der CIA ausgespäht — und die Bundesregierung Tat nichts http://t.co/mSdcFTPL8D pic.twitter.com/1M89orvNq4
— Philipp Alvares (@phalvares) July 3, 2015
„Urednike ’Špigla‘ je špijunirala CIA — a federalna vlada nije uradila ništa“.
Otkriće da je časopis bio meta špijunaže proširuje spisak poznatih špijunskih aktivnosti američke Državne bezbednosne agencije (NSA) u Nemačkoj sa članova Vlade na medije; „Špigl“ je u oktobru 2013. godine javio da su agenti NSA koristili američku ambasadu u Berlinu kao bazu za praćenje komunikacija preko mobilnih telefona u Vladi Nemačke.
Jedan od navodno ozvučenih mobilnih telefona pripadao je nemačkoj kancelarki Angeli Merkel. Vikiliks je u četvrtak objavio komunikaciju između kancelarke i njenog ličnog asistenta koju je NSA presrela 2011, dajući detalje sadržaja konverzacije Angele Merkel o finansijskim poslovima EU i grčkoj dužničkoj krizi.