„Razmatra se mogućnost razmeštanja stanica GLONASS-a u gradovima Urumči i Čančun u Kini“, izjavio je prvi zamenik generalnog inženjera korporacije „Ruski kosmički sistemi“ Grigorij Stupak.
Ruski i kineski stručnjaci će sarađivati u tri pravca — postavljanje predajnika, stvaranje sistema funkcionalnih dopunskih kosmičkih baza i sistema visokopreciznog lociranja. U zajedničkim interesima i ruske i kineske strane je širenje zone monitoringa, kaže za Sputnjik Evgenije Beljanko, potpredsednik kompanije GLONASS i dodaje:
„Dogovorili smo se o strateškoj saradnji. Trenutno razmatramo pitanje količine predajnika — trebalo bi da ih bude dovoljno, ali ne i previše. Što se tehnoloških karakteristika tiče, oba sistema nastoje da se rukovode najvišim standardima“.
GLONASS, kao i američki dži-pi-es, svojim korisnicima omogućava globalne usluge satelitske navigacije. Kineski sistem „Bejdu“ je ovaj zadatak tek postavio pred sebe. Razvoj njegovog skupa satelita usmeren je tako da se najpre usluge pružaju korisnicima u Aziji, kaže Džijan Ji, zamenik direktora Instituta ruskih, istočnoevropskih i srednjoazijskih studija Akademije društvenih nauka Narodne Republike Kine.
U planovima „Bejdua“ i ruskog GLONASS-a je i omogućavanje usluge navigacije na auto-putevima iz Kine u zapadnu Evropu, pa se može reći da bi saradnja dveju kompanija mogla biti, slikovito rečeno, izgradnja mosta na „Putu svile“. Ipak, nije sve tako jednostavno.
„Pretpostavljam da je za Rusiju i Kinu veoma važno da razviju uzajamnu saradnju u tehničkoj sferi. Ali sistemi ’Bejdu‘ i GLONASS donekle jesu i konkurenti, i nije sasvim jasno kako će se nadalje razvijati saradnja. Mišljenja sam da je to što se saradnja kineske i ruske navigacione kompanije odvija tokom realizacije projekta ’Put svile‘ dobro, ali je još važniji sam početak saradnje, kao i dalje perspektive razvoja koji bi vodio obostranom uspehu“, ističe Džijan Ji.