Stanovnici Austrije su pre svega nezadovoljni poskupljenjem prehrambenih proizvoda, visokom stopom nezaposlenosti i time što Brisel konstantno pruža podršku velikim korporacijama.
Inicijatorka ove peticije Inge Raušer rezultat peticije smatra velikim uspehom.
„Nakon prebrojavanja potpisa može se reći da je ova peticija druga po uspehu, u poslednjih 10 godina i to uprkos medijskom bojkotu i birokratskim preprekama“, istakla je ona u intervjuu za Sputnjik.
Austrijska građanska inicijativa u svom programu navodi 12 glavnih razloga za izlazak te zemlje iz EU, ali se tokom potpisivanja peticije insistira na svega tri.
„Posle izlaska bi nam svima bilo mnogo bolje. I ekonomski i ekološki i u smislu demokratije“, rekla je ona, navodeći da u peticiji nisu navedene sve po njima važne tačke, kako bi ljudima bilo jednostavnije da shvate koji su njihovi ciljevi.
Ona je istakla i da je cilj peticije da se korak po korak dođe do održavanja referenduma na kojem bi se građani izjašnjavali o mogućem izlasku iz EU.
Odgovarajući na pitanje da li bi i druge evropske države mogle slediti primer Austrije, Raušnerova nije želela bilo šta da prejudicira, naglasivši da bi druge države trebalo da donesu sopstvene odluke.
„Ipak, mislim i da evro, koji je u osnovi bio svojevrsni eksperiment EU, neće dugo živeti. Osim toga, južne i severne države se umnogome razlikuju… Situacija u Portugaliji, Španiji i Italiji ne deluje baš najbolje“, rekla je ona, dodajući da će svima biti bolje kada države budu izašle iz EU i počele da sprovode sopstvene odluke, rekla je Raušerova.
„Ne mislim da je Austrija neki poseban slučaj, već da je to sudbina svih država EU“, izjavila je dodajući da bi krajem avgusta parlament trebalo da raspravlja na ovu temu.