Naime, premijeru Aleksandru Vučiću uručena je danas u Budimpešti nova izmenjena i ublažena varijanta britanske rezolucije o Srebrenici. U novom tekstu, kako pišu beogradski dnevnici, ublažen je deo na koji je premijer Vučić imao primedbu, a koji se odnosio na seksualne zločine. Sada piše da su seksualne zločine činili svi učesnici u konfliktu. Prema istim navodima, u novoj verziji rezolucije naglašeno je da postojanje genocida ne sme da se negira.
Da li će nova verzija rezolucije biti povoljnija i prihvatljivija za Srbiju?
„Mi znamo da je ta cela stvar predimenzionirana u vezi sa zločinom u Srebrenici i da nikakvog genocida uistinu tu nije bilo. Nametati Srbiji lažnu priču o genocidu je nešto što je za nas neprihvatljivo. Mislim da je to ključni element rezolucije koji nju bitno ne razlikuje od prethodne. Ne verujem da će Beograd promeniti mišljenje, jer da bi rezolucija za nas bila prihvatljiva morala bi da ima univerzalni karakter. Dakle, da osudimo sve zločine“, precizira svoj stav Anđelković.
Očekivati intenzivne konsultacije
Dragan Đukanović, potpredsednik Centra za spoljnu politiku konstatuje za Sputnjik da je očigledno da se na britanskom tekstu rezolucije dosta radi, a posebno posle ruskog predloga rezolucije. On prognozira da će u narednih nekoliko dana biti još intenzivnih konsultacija oko samog teksta rezolucije.
Međutim, kaže on, očigledno da osnovna intencija te rezolucije ostaje.
„Samo pominjanje reči ’genocid‘ nije ništa što ranije nismo videli, imajući u vidu presudu po tužbi BiH protiv nekadašnje SR Jugoslavije, gde se u delu opisa stanja u Srebrenici 1995 upravo koristi ta reč“, podseća Đukanović i da dodaje kako ne veruje da će značajnijih odstupanja od prvobitne namere Britanije biti.
Prema navodima nekih beogradskih listova, premijer Aleksandar Vučić razmišlja da 7. jula prisustvuje sednici Saveta bezbednosti UN, na kojoj bi trebalo da se raspravlja o rezoluciji o Srebrenici.