„Grci su juče dali novi predlog institucijama uz pismo premijera Aleksisa Ciprasa. Vest da je grčka vlada potpuno prihvatila njihove predloge ne stoji“, piše u saopštenju grčke vlade, u kome se navodi da njen predlog uključuje „seriju amandmana“ na paket mera koji od Atine traži „Trojka“.
Novi predlog, saopštila je grčka vlada, bio je pokušaj da se dođe do sporazuma koji bi bio zadovoljavajući za sve strane. Grčka vlada nije insistirala samo na privrednom rastu, navodi se, već i na tome kako da kolosalni dug bude isplativ.
„Nekoliko mera koje su predložile institucije neće odmah da stupi na snagu, već postepeno, kako bi vlada pronašla adekvatne mere kojima bi ih zamenila“, insistira se u saopštenju.
Atina je spremna da sprovede reformu poreza na dodatnu vrednost, ali insistira na tome da ostane popust od 30 odsto na taj porez za grčka ostrva.
Grčki premijer Aleksis Cipras traži i da pomeranje granice za odlazak u penziju na 67 godina počne da se primenjuje tek od oktobra 2022, a ne odmah, kako to zahtevaju kreditori, kao i da se dodatna sredstva za penzionere isplaćuju do 2019. godine, suprotno zahtevima zajmodavaca.
Nemačka je zadržala tvrdu poziciju i ne želi da razgovara o grčkim predlozima pre referenduma u nedelju. Kancelarka Angela Merkel je danas rekla da neće biti pregovora o novom sporazumu sa Grčkom pre referenduma.
Ona je rekla da kao što Grci imaju pravo da održe referendum, tako i ostalih 18 država-članica evrozone imaju pravo da reaguju i da imaju svoje mišljenje.
Got my hands on new @atsipras letter conceding on almost all points. QUick story here: http://t.co/VsdKLnWw8M pic.twitter.com/kHIVrvpOBi
— Peter Spiegel (@SpiegelPeter) July 1, 2015
U obraćanju nemačkom parlamentu ona je naglasila da su vrata za razgovore sa Grčkom bila i jesu otvorena iako Grčka nije ispunila svoje obaveze i iako je istekao rok drugog dužničkog programa, a samim tim i predlozi Evrogrupe.
Šojble: nema razgovora sa Atinom pre referenduma
Nemački ministar finansija Vojlfgang Šojble rekao je da nema razloga da se razgovara sa grčkim predstavnicima pre referenduma u nedelju, na kome će se Grci izjasniti da li će da prihvate ili ne mere koje predlažu kreditori.
Nemački ministar finansija je odgovorio da nema osnova za ozbiljne pregovore sa Grčkom i da Atina treba jasno da kaže šta želi. Šojble je izjavio i da je ekonomska situacija u Grčkoj sve gora i da mu je žao grčkog naroda.
Atina je tražila da joj se otpiše dug koji su kreditori odbili. Tajni dokumenti „Trojke“ u koje je imao uvid britanski „Gardijan“ daju pravo grčkoj Vladi. Predviđanja MMF-a pokazuju da se Grčka neće izvući iz dužničkog ropstva ni u narednih petnaest godina, čak i ako prihvati paket mera štednje i poreskih reformi koji od nje traži ova finansijska institucija.