Dodik je precizirao da je odlučeno da će biti upućena inicijativa za održavanje posebne sednice entitetskog parlamenta, na kojoj će se razmatrati ili odlučivati o raspisivanju referenduma o radu Suda i Tužilaštva BiH.
Referendumsko pitanje o kojem će se izjašnjavati građani Srpske, potvrdio je Dodik, biće: „Da li podržavate neustavno i neovlašćeno nametnute zakone od visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH, posebno nametnute zakone o Sudu i Tužilaštvu BiH i primenu njihovih odluka na prostoru Republike Srpske“.
„Naravno da očekujemo veliko ne“, rekao je Dodik, nakon što je u Palati Republike održao sastanak sa predstavnicima vladajućih parlamentarnih stranaka u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Predstavnici parlamentarnih opozicionih stranaka nisu prisustvovali sastanku jer je, kako se navodi u zajedničkom saopštenju SDS-a, PDP-a i NDP-a, pitanje referenduma često zloupotrebljavano od Dodika i SNSD-a, prenosi Radio-televizija Republike Srpske.
Dodik smatra da je pravosuđe prema Dejtonskom sporazumu u nadležnosti entiteta i da nije tačno da je ta nadležnost „oduvek pripadala BiH“.
„BiH je protivpravno dobila Sud i Tužilaštvo odlukom visokog predstavnika, koja je bila i antiustavna i antidejtonska, a Ustavni sud BiH nije ustavotvoran“, naveo je Dodik upitan da prokomentariše tvrdnju Ambasade SAD u BiH da su „državne pravosudne institucije predviđene Dejtonskim mirovnim sporazumom i potvrđene od strane Ustavnog suda BiH, te da je ova nadležnost oduvek pripadala državi“.
Dodik je ponovio da se Republika Srpska snažno zalaže za nezavisno pravosuđe koje je „temelj svake demokratije“ i poručio da RS ostaje privržena doslednom poštovanju Dejtonskog sporazuma, koji je, između ostalog, regulisao i ovu oblast.