„Pravna odluka o priznavanju nezavisnosti baltičkih republika je štetna, jer ju je donelo neustavno telo“, prokomentarisao je sagovornik agencije poslanički zahtev glavnom nadzornom organu.
Prema njegovom mišljenju, odgovor na to obraćanje „biće isti kao zahtev za Krim“. Izvor agencije je podsetio da je Glavno tužilaštvo Rusije već priznalo nezakonitom odluku o predaji Krima 1954. godine iz sastava Rusije u sastav Ukrajine, ali da po njegovom mišljenju ova odluka nema realne zakonske posledice.
„Glavno tužilaštvo Rusije je samo konstatovalo činjenicu da se predaja Krima Ukrajini u vreme Nikite Hruščova desila protivustavnim putem, jer je odgovarajuća odluka donesena ne-opunomoćenim organima vlasti“, pojasnio je sagovornik agencije.
Po njegovim rečima, „u sadašnjim uslovima i stvarnosti nema takvog organa vlasti koji bi mogli da suspenduju ovu odluku.
„Mada potrebe za tim više nema. Krim se opet nalazi u sastavu Rusije i pitanje je prešlo u političku ravan“, naglasio je izvor.
„Ipak, on smatra da odgovor Glavnog tužilaštva na ovaj zahtev treba da bude ’uravnotežen‘. Priznanje nezakonitim ovakve ili druge sudbonosne odluke može otići suviše daleko — i do problema legitimnosti stvaranja SSSR-a i drugih država“, naveo je izvor.
Zato, smatra on, prilikom donošenja sličnih odluka na zahtev poslanika „treba uzimati u obzir ne samo pravni, već i politički aspekt pokrenutih pitanja“.