Upravni odbor Košarkaškog kluba Partizan doneo je odluku da neće igrati Evrokup naredne sezone, iako je rezultatski izborio učešće u ovom drugom po značaju evropskom takmičenju. Razlog za ovakvu odluku je teška finansijska situacija kluba.
Međutim, da li je sam KK Partizan kao KK Partizan kriv što je zapao u ovakvo stanje? Ima li krivaca i na drugim mestima? Zašto se i dalje ne rešava status sportskih klubova u Srbiji?
Dopisnik Evrolige iz Beograda Aleksandar Ostojić kaže da Evrokup nije toliko atraktivno takmičenje i podseća da je prošle godine KK Cibona iz Zagreba, koja je bila šampion ABA lige, odustala od Evrolige koja je neuporedivo profitabilnije takmičenje.
„Znači veliki klubovi odustaju čak i od Evrolige, ako ne vide neku svoju marketinšku i finansijsku šansu u tome. Partizan to nije video u Evrokupu“, precizira Ostojić za Sputnjik.
Obaveza države da reši status klubova
On podseća da je KK Partizan skoro 25 poslednjih godina redovni učesnik u evropskim klupskim takmičenjima i ističe da je ovaj klub osnovan od strane države, pa ona ima obavezu i da ga održava.
„Mislim da ne stoje obrazloženja da država nema novca da izdržava dva kluba — Partizan i Crvenu zvezdu, zbog toga što je Crvena zvezda u ovom trenutku privatni klub koji dolazi do finansija na neke svoje načine, ne ulazim u to. Ali država je obavezna da ili Partizan održava u nekom stanju u kome on može da se takmiči ili da digne ruke od svega i da kaže doviđenja i prijatno“, konkretan je Ostojić.
Iskrivljena slika zbog reprezentacije
Jedan od najpoznatijih košarkaških novinara u Srbiji i urednik na SOS kanalu Vladan Tegeltija kaže za Sputnjik da je ovakav potez vrlo ružna stvar u istoriji Partizana kao najtrofejnijeg srpskog košarkaškog kluba, ali ističe da danas sport nije samo sport, već da novac diktira sve u njemu.
„Mi se zavaravamo uspehom reprezentacije, ali košarka u Srbiji izumire. KK Radnički iz Kragujevca, koji je prošle godine igrao na kakav-takav način u Evropi, više ne postoji. Kosjerić, odnosno KK Crnokosa, koji je bio najbolji tim Košarkaške lige Srbije ne postoji. Mi nemamo KK Hemofarm, nemamo KK Vojvodinu, KK FMP se sada zove KK Crvena zvezda Telekom, a one prave KK Crvene zvezde nema… Tako da ona priča da je košarka neprofitabilan sport stvarno stupa na snagu“, tvrdi Tegeltija za Sputnjik.
Loša finansijska situacija košarkaških klubova samo je jedan odsto onoga što se događa u fudbalu. Nedostaje definisan odnos države, sporta i klubova. I to je ogroman problem srpskog sporta, generalno, koji još nije počeo da se rešava.