Nijedna zemlja koja nema efikasan sistem azila nije sigurna za izbeglice, kaže Nikola Kovačević iz Beogradskog centra za ljudska prava. Izbeglica se postaje kada zbog rata, progona ili stanja opšte nesigurnosti, osoba napusti zemlju porekla. Odluka organa koji dodeljuje status izbeglice je deklarativne prirode. Srbija nije sigurna zemlja za izbeglice prema izveštaju Visokog komesarijata za izbeglice UN (UNHCR) iz 2012. godine.
U Srbiji su ljudska prava migranata ugrožena zbog toga što Srbija ima neefikasan sistem azila i zato što srpski organi prema njima postupaju kao prema ilegalnim migrantima, kaže Kovačević.
„Neefikasan sistem azila automatski uskraćuje pravo tim ljudima da dobiju međunarodnu zaštitu u Srbiji. Zbog nepostojanja nekog modela komunikacije, migrantima su uskraćena sva prava koja imaju ljudi lišeni slobode, a samim tim i pravo da se ta lica pouče da mogu da traže azil u Srbiji“.
Kada se oni ne tretiraju kao izbeglice, već kao neko ko nezakonito boravi na našoj teritoriji, automatski se primenjuju odredbe Zakona o strancima koji propisuje da će lice koje nezakonito boravi na teritoriji Srbije biti vraćeno u zemlju iz koje je nezakonito ušao, tvrdi Kovačević.
Srpske vlasti ne omogućavaju, kaže Kovačević, postupak azila onim izbeglicama koje u Srbiju vrate druge zemlje, što je nezakonito.
„Dešava se da se izbeglice nalaze u vakuumu — ne mogu da napuste Srbiju, ne mogu u Srbiji da traže azil i na taj način su potpuno obespravljeni. Policijska uprava Kanjiža i Uprava za strance u Beogradu su policijske stanice u kojima je utvrđeno da se izbeglicama koje su vraćene u Srbiju uskraćuje pravo na postupak traženja azila, čime se stvara tlo za kršenje brojnih ljudskih prava — od toga da traže međunarodnu zaštitu do toga da mogu biti udaljeni u zemlje koje nisu sigurne“.
Sa druge strane, ministar za rad, socijalna i boračka pitanja Aleksandar Vulin za Sputnjik kaže da je u Srbiji sistem koji se tiče izdavanja azila potpuno isti kao i u drugim zemljama i da se srpske vlasti prema migrantima ponašaju kao prama ljudskim bićima.
„Zbog velikog broja azilanata pravimo odgovarajuće prihvatne centre, rešavamo problem njihovog transporta, obezbeđujemo prevodioce, obezbeđujemo hranu. Niko nije bio gladan, niko nije propustio nijedan jedini obrok i svaki obrok je u skladu sa verskim običajima. Maksimalno smo povećali proceduru i povećali broj izvršilaca“.
Po mišljenju UNHCR, kaže Vulin, Srbija ima više standarde kada je tretman migranata u pitanju od mnogih zemalja EU i to se vidi na svakom koraku.
„Država organizovano pristupa tom problemu. Nemojte od nas očekivati da možemo da rešimo problem rata u Severnoj Africi. To je uzrok ovog problema, a ne ponašanje Srbije ili neke druge zemlje“.
Ministar Vulin kaže da će svako ko ilegalno pokuša da pređe granicu biti zaustavljen, dok će svako ko je pređe na odgovarajućem prelazu i izrazi svoju nameru da bude tražilac azila, biti kao takav tretiran i omogućiće mu se sve — od medicinske do pravne zaštite.