Stalni predstavnici zemalja-članica EU usvojili su na sednici 17. juna produženje sankcija do 31. januara 2016. godine. Pitanje je bilo izneseno na usvajanje pred šefove diplomatija.
Komentarišući tu odluku, portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov rekao je da Rusija nikada nije bila inicijator sankcionih mera koje smatra neopravdanim i nezakonitim, a da će u odgovoru na njih polaziti od principa reciprociteta.
Prema njegovim rečima, nastavak slične prakse šteti ekonomskim interesima i Rusije i evropskih država.
Premijer Dmitrij Medvedev zatražio je od potpredsednika i šefa administracije Vlade Rusije Sergeja Prihodka da pripremi predloge o odgovoru na sankcije EU.
„Uzimajući u obzir da je EU produžila sankcije protiv Rusije na pola godine, molim vas da pripremite moje obraćanje predsedniku sa predlogom da se produži važenje ukaza predsednika o uvođenju ograničavajućih mera na ovaj rok. I odgovarajuća Vladina naredba kojim se stvaraju kategorije proizvoda i objekata spoljnotrgovinskog prometa na koje se odnose ruske ograničavajuće mere“, rekao je Medvedev, obraćajući se potpredsedniku Prohodku.
Prema rečima zamenika predsednika Državne dume Nikolaja Levičeva, sankcije će samo ohrabriti Moskvu da još energičnije radi na zameni importa domaćom proizvodnjom. Sa takvom ocenom slaže se i Sergej Hestanov, savetnik direktora dilerske kuće „Otkrije“.
„Produžetak sankcija protiv Rusije će dodatno ohrabriti Rusiju da uvoznu robu zameni domaćom. Slažem se sa ovom izjavom zamenika predsednika Državne dume Nikolaja Levičeva, ali uz određenu rezervu. To se tiče, kao prvo, preduzeća koja su direktno konkurisala evropskim kompanijama, kao drugo koje ne koriste opremu kupljenu iz inostranstva. U svim drugim slučajevima što jače sankcije, to bolji uslovi za razvoj domaće proizvodnje“, smatra Sergej Hestanov.
Prema njegovim rečima, koncern „AvtoVAZ“ doživeo je najveći uspon tokom 70-80-ih, zato što uvoza automobila praktično nije bilo.
"Teško je proceniti hoće li EU ukinuti sankcije za pola godine. Ali je iz istorije sankcija protiv SSSR poznato da ih je mnogo lakše uvesti, nego ukinuti. Razlog se zaboravlja, a sankcije se ukidaju nakon više godina ili čak decenija", rekao je Hestanov.
Sjedinjene Države i EU su 17 marta prošle godine uveli prve sankcije protiv Rusije, koja je uskoro odgovorila zabranom uvoza poljoprivrednih proizvoda iz zemalja članica EU. Prema pisanju lista Velt, nezavisni ekonomski eksperti procenjuju da nastavkom politike antiruskih sankcija EU rizikuje da izgubi oko 100 milijardi evra i više od dva miliona radnih mesta.
List pozivajući se na podatke Austrijskog instituta za ekonomska istraživanja navodi da EU ne navodi da će najveću štetu od sankcija pretrpeti Nemačka čije su ukupne gubitke ekonomisti procenili na 27 milijardi evra, a među zemljama koje su takođe ozbiljno pogođene su i Poljska, Italija, Španija, Francuska i Estonija.