Ivanić je u izjavi za Glas Srpske istakao da je sasvim jasno da članovi Predsedništva, u kojem su pored njega bošnjački i hrvatski predstavnici Bakir Izetbegović i Dragan Čović, nemaju isto mišljenje o rezoluciji, prenosi Tanjug.
Prema njegovim rečima, BiH neće imati stav o rezoluciji zbog činjenice da je ona potpuno neprihvatljiva za srpski narod u celini, ali i da to ništa ne znači jer se u Savetu bezbednosti UN i neće tražiti stav BiH.
Ivanić je istakao i da je sasvim neizvesno da li će se o tekstu uopšte raspravljati i da li će on proći u SB i dodao da u slučaju da Predsedništvo BiH definitivno ne bude zauzimalo stav o tom dokumentu ni druge institucije BiH nemaju mandat da o tome raspravljaju.
U Nacrtu rezolucije Velike Britanije o Srebrenici osuđuje se svako poricanje genocida u Srebrenici, a članice UN se pozivaju da budućim generacijama „usade lekcije“ iz prošlosti, odnosno apeluje na države da lekcije o ovakvim zločinima uđu u školske udžbenike.
Rezolucija o Srebrenici bi na predlog Velike Britanije 7. jula, četiri dana pre obeležavanja dve decenije od zločina u Srebrenci, trebalo da usvoji Savet bezbednosti UN.
Prethodno je šef bosansko-hercegovačke diplomatije Igor Crnadak izjavio da misli da će se u Sarajevu vrlo teško postići dogovor o tekstu rezolucije o Srebrenici.
Crnadak je ocenio da je reč o vrlo riskantnom potezu u osetljivom trenutku kada BiH pokušava da napravi široki front zajedništva, kada su u upitanju ekonomske reforme i definitivno okretanje budućnosti.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je pak poručio da „ako je neophodno da se usvoji rezolucija o Srebrenici, zašto ne bi bila takva da Srebrenica bude proglašena mestom genocida i nad Srbima i nad Bošnjacima“.
Entitetski predsednik smatra da bi to bilo u funkciji pomirenja u Bosni i Hercegovini, a ne, kako je rekao, „jednostrane kvalifikacije koje se zagovaraju“.