Levičarske liderke obećavaju da će smanjiti svoje sopstvene plate, zaustaviti evikcije (tužba kojom se traži otuđenje nečije imovine) vlasnika kuća zbog neotplaćenih hipoteka i ukinuti privilegije u kojima uživaju bogati i slavni.
Do smene lidera dolazi nekoliko nedelja nakon što su dve tradicionalno najveće španske stranke kažnjene na lokalnim izborima širom zemlje nezadovoljni zbog strogih mera štednje i niza korupcionaških skandala.
Kantri klub i „formula 1“
Penzionisani sudija Manuela Karmena (71) obećala je, između ostalog, da će svima otvoriti vrata kantri kluba (Klub de kampo), koji je u vlasništvu grada, a do sada su u njemu imali ekskluzivno pravo da uživaju samo bogati Madriđani.
„Mi stvaramo novu vrstu politike koja se ne uklapa u konvencije. Spremite se“, rekla je ona uoči današnjeg glasanja gradskih poslanika koji su je izabrali za gradonačelnicu.
U Barseloni aktivistkinja Ada Kolau postavila je pitanje da li vredi trošiti četiri miliona evra iz gradske kase za organizovanje pompezne trke „formule 1“ svake druge godine.
Ona smatra da bi ta sredstva mogla biti bolje potrošena na besplatne obroke za siromašnu decu u državnim školama, navodi AP.
Karmena i Kolau su se kandidovale za gradonačelnika kao lideri levičarskih koalicija koje podržava nova radnička partija „Podemos“ (možemo). Ta stranka je formirana prošle godine i njen lider je profesor Pablo Iglesijas koji nosi konjski rep i veliki je pristalica levičarske partije Siriza koja se nalazi na vlasti u Grčkoj.
Kazna za tradicionalni establišment
Koalicija Ade Kolau je na izborima 24. maja porazila partiju dosadašnjeg konzervativnog premijera, dok je Karmeni malo falilo da porazi dugogodišnju gradonačelnicu Madrida iz konzervativne Narodne stranke Esperansu Agire.
Međutim, Agire nije dobila potrebnu većinu i nije uspela da postigne koalicioni dogovor koji bi joj omogućio da ostane na vlasti.
Politička fragmentacija, zahvaljujući kojoj su Karmena i Kolau dospele na čelo Madrida i Barselone, predstavlja istorijski trenutak u španskoj politici, kaže profesor komunikologije na Navarskom univerzitetu Manuel Martin Algara.
„Madridom i Barselonom prvi put neće upravljati političke partije, već koalicije sačinjene od društvenih pokreta. Tradicionalni politički establišment u Španiji je kažnjen na ovim izborima“, rekao je on.
Za Karmeninu koaliciju „Aora Madrid“ (Madrid sada) to znači da je dobila mandat da poništi odluke Narodne stranke o privatizaciji gradskih usluga, kao i da sprovede revizije gradskih dugova i ugovora dodeljenih privatnim kompanijama koje su smatrane političkim prijateljima, kaže novi poslanik madridske skupštine Pablo Karmona.
Vratiti grad stanovnicima
Koalicija, takođe, želi da formira odeljenje protiv evikcije, formira banku praznih stanova za siromašne stanovnike i obezbedi jeftina, ali kvalitetna obdaništa za porodice iz radničke klase.
„Mi moramo drugačije postaviti prioritete za grad koji je 25 godina imao neoliberalni stav. Mi želimo da vratimo grad stanovnicima“, izjavila je Karmona u jednom intervjuu.
To, takođe, znači, otvaranje kantri kluba za sve, a to uključuje njegova dva šampionska golf terena, od kojih je jedan dizajnirao španski šampionski golfer Severijano Baljesteros, bazene i teniske terene. Iako je Madrid vlasnik 51 odsto kluba, on je do sada važio za igralište pripadnika madridske elite.
„Klub mora biti otvoren tako da u njega mogu da idu svi, bez obzira da li su pripadnici više ili niže klase. Da svi mogu da igraju golf ili plivaju. Novac iz gradske kase mora biti namenjen svima. Mora postojati garancija univerzalnog pristupa“, kazala je Karmona.
Borba protiv Franka
Ona se već dugo bori za radničku klasu. Pre nego što je postala sudija, ona je radila kao advokat za radno pravo i branila je aktiviste za prava radnika koji su uhapšeni za vreme diktature Fransiska Franka koja je okončana 1975. godine.
Advokatska firma koju je osnovala bila je meta napada desničarskog ekstremiste koji je 1977. godine ubio petoro i ranio četvoro njenih kolega, navodi AP.
Kolau (41) iz Barselone je najpoznatija kao lider španske Platforme za ljude pogođene hipotekama, formirane 2009. godine za borbu protiv evikcija vlasnika kuća i stanova koji su zbog krize ostali bez svojih nekretnina, ali su prema španskom zakonu, ipak, dužni da otplate najveći deo duga prema kreditorima.
Kolau, koja će biti prva žena gradonačelnik Barselone, izazvala je zgražavanje kada je stala na stranu stanovnika koji su govorili da se u njihovim delovima grada ne može živeti zbog toga što u gradu ima previše turista. Oni su se najviše žalili na putnike na krstarenjima i posetioce koji nelegalno odsedaju u iznajmljenim stanovima.
Barselona nije Venecija
„Ako ne želimo da postanemo Venecija, u Barseloni će biti potrebno ograničavanje tereta od turizma“, izjavila je Kolau za madridski „Pais“.
Nema načina da znamo koliko će Karmena i Kolau promeniti status quo u Madridu i Barseloni zato što su njihove koalicije „grupacije ljudi različitih mišljenja i sa vrlo malo političkog iskustva koji će pokušati nove stvari i neke od njih neće biti izvodljive“, kaže Martin Algara.
Ali Kolau tvrdi da su nove stvari upravo ono što birači hoće.
„U Barseloni su se birači kladili na promene“, rekla je ona.