Poseta Pentagonu bila je na relativno niskom nivou, zbog velike tenzije oko pomorskog spora. Kina insistira da ima suverenitet nad gotovo celim Južnim kineskim morem, koji je svetski plovni put i izvorište nafte i gasa, ali je konkurentske zemlje optužuju za ekspanzionizam.
„Karter je izrazio zabrinutost SAD i pozvao Kinu i sve podnosioce zahteva na trajno zaustavljanje radova na prilagođavanju zemljišta, da se uzdrže od dalje militarizacije i nastave da mirnim putem rešavaju teritorijalne sporove, u skladu sa međunarodnim pravom“, navodi se u saopštenju Pentagona.
Karter je ranije optužio Kinu da je prekršila međunarodne zakone u svom ponašanju u Južnom kineskom moru. Za razliku od ranijih putovanja, uključujući i prošlogodišnje, ovog puta je izostala zajednička konferencija za novinare, prenosi AFP.
Kinezi su zahtevali da mediji ne posvećuju previše pažnje ovom putu, izjavio je portparol Pentagona pukovnik Stiven Voren. Prisutna je i tenzija zbog otkrića američke Vlade da su hakeri pristupili ličnim podacima najmanje četiri miliona sadašnjih i bivših zaposlenih u federalnim ustanovama, za šta se sumnja na Kineze.
Kineske vlasti su saopštile da nisu odgovorne za sajber napad, naglašavajući da kineski zakoni zabranjuju sajber kriminal. Pre posete Vašingtonu, Fan je boravio u Kaliforniji i Teksasu.
Njegovo putovanje je deo dugogodišnjih napora da se uspostavi redovan dijalog između kineskih i američkih oružanih snaga i da se ublaže potencijalne tenzije.