Susret Pape i ruskog predsednika prilika je, smatra američki ambasador u Vatikanu Ken Haket, da Sveti otac u privatnom razgovoru izrazi zabrinutost zbog događaja na istoku Ukrajine.
„Zaista se čini da Rusija podržava pobunjenike i da u Ukrajini ima ruskih trupa“, kaže američki ambasador.
Ambasador se malo zaigrao
Predsednica Demokratske stranke Srbije i bivša srpska ambasadorka u Rimu Sanda Rašković Ivić kaže da se američki ambasador pri Svetoj stolici malo zaigrao, pa misli da može da sa papom postupa na isti način kao što američki ambasador u Beogradu postupa sa premijerom Vučićem.
„Kao bivši diplomata moram da kažem da je Vatikan, iako mali po površini, moćna zemlja po odlučivanju. SAD tu svakako ne treba da se petljaju“, kaže Sanda Rašković Ivić.
Papa je u februaru, ukrajinski sukob okarakterisao kao „rat među hrišćanima“, što je Ruska pravoslavna crkva pohvalila kao izbalansiran pristup, dok je jedan ukrajinski katolički biskup papine reči nazvao „veoma bolnim“ za sve Ukrajince.
Sanda Rašković Ivić smatra da ova papina izjava znači da papa jednako uvažava i pravoslavne i katoličke hrišćane.
„Crveni“ papa
„Mislim da će papa predsednika Putina primiti sa svim počastima i da su se Amerikanci uplašili da će papa naći razumevanje za rusku stranu. Zato su ovako i reagovali“, ocenila je predsednica DSS-a.
Papin kritički stav prema neoliberalnoj ekonomiji već ga je učinio zaštitnim znakom levice, dok sa druge strane stižu optužbe da je papa komunista. Ove optužbe postale su učestale otkad je kubanski predsednik Raul Kastro, u povratku sa proslave Dana pobede u Moskvi, posetio Vatikan kako bi se papi zahvalio za napore u normalizaciji odnosa Kube i Sjedinjenih Država.
„Ako papa nastavi ovim putem, vratiću se molitvi i crkvi“, rekao je tada Kastro.
Ne bi trebalo ispustiti iz vida da je papa Latinoamerikanac i da vrlo dobro zna kakva je bila uloga Sjedinjenih Država na tom kontinentu.