FBI tvrdi da se ovi avioni koriste samo za istražne radnje, mada se prema podacima resora, obično ne traži dozvola suda za korišćenje ove vrste tehnike. Štaviše, Vašington je uložio velike napore da sakrije razmere svoje delatnosti. Govori se da su avioni bili registrovani na najmanje 13 kompanija.
Američke vlasti su koristile uređaje kao što su „Stingrej“ ili „Drtboks“. Prilikom potrage za osumnjičenima, oni se predstavljaju kao bazne stanice i prikupljaju podatke sa hiljada telefona. Ovi uređaji su instalirani na avionima i automobilima i obično se koriste bez odluke suda. Kirk Vibi je više od 30 godina radio za NSA pre skandala o programu špijuniranja koju vodi agencija. On sada poziva da se ne veruje tome da su ovlašćenja obaveštajnih službi zaista ograničena.
„Najveći deo ledenog brega se nalazi pod vodom. Mi vidimo samo njegov vrh: Patriotski zakon i amandmane na Zakon o praćenju stranih obaveštajnih službi. Ti takozvani zakoni su u stvari trik vlasti — oni pokušavaju da sakriju da poseduju veliki broj organa. Metode praćenja koje se koriste protiv Amerikanaca izgledaju kao da smo svi potencijalni teroristi i zločinci“, rekao je bivši saradnik NSA Kirk Vibi.
Američka obaveštajna služba prati ne samo telefone, već i novac svojih građana. Prema podacima 2013. godine administracija predsednika Obame počela je da pravi planove kako da se američkim specijalnim službama otkrije pristup finansijskim podacima svih građana zemlje i korisnicima usluga američkih banaka. Bez obzira na to što su Patriotski akt zamenili Zakonom o slobodi, kritičari tvrde da građani imaju sve osnove da se plaše za neprikosnovenst svog privatnog života.