Predsednik SAD Barak Obama pokušao je na marginama samita da progura svoj plan da se ubrzaju prilično spori pregovori o kontroverznom Transatlantskom trgovinskom i investicionom partnerstvu (TTIP) u svetlu rastućeg neslaganja sa obe strane Atlantika.
Obama se, ranije danas, već privatno sastao sa britanskim premijerom Dejvidom Kameronom i nemačkom kancelarkom Angelom Merkel. Frustriran je jer su razgovori između SAD i Evropske unije usporili i postoji mogućnost da dogovor ne bude postignut tokom trajanja njegovog predsedničkog mandata.
Britanski zvaničnici rekli su agenciji AFP da je Kameron podsticao lidere G7 da sklope dogovora do kraja godine.
Merkelova je, u intervjuu za nemačku televiziju, rekla da bi želela da radi na dogovoru „u petoj brzini“. U drugom intervjuu, rekla je da su Obama i ona razgovarali o trgovini tokom privatnog razgovora „jer i američki predsednik zna da sigurno postoji rezerva sa nemačke strane“.
Protivnici TTIP-a u SAD kažu da bi sporazum o trgovini mogao da ublaži finansijske regulative.
Senatorka Elizabet Voren kaže da bi usklađivanje finansijskih regulativa SAD i EU moglo da dovede do trke ka ponoru i da potkopa američki zakon iz 2010. godine koji je pooštrio ograničenja velikim bankama.
Dva miliona Evropljana protiv dogovora
Više od dva miliona Evropljana potpisalo je peticiju protiv kontroverznog Sporazuma o slobodnoj trgovini između Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država, od kojeg korist, prema kritičarima, imaju samo velike korporacije, a ne građani.
Evropska komisija u sredu treba da glasa o rezoluciji o Sporazumu o transatlantskom trgovinskom i investicionom partnerstvu (TTIP)
Prošlog meseca, aktivisti Evropske građanske inicijative „Stop TTIP“ pozvali su EK da glasa protiv dogovora kojim se utvrđuje rešavanje spora investitora i države, jer favorizuje strane investitore, kako tvrde aktivisti.
Aktivisti su u više navrata isticali da je Sporazum dogovaran u tajnosti, bez stručnog nadzora i nadzora EK.
Ova grupa građana se takođe protivi dogovoru o slobodnoj trgovini sa Kanadom, poznatom kao Sporazum o sveobuhvatnoj ekonomskoj trgovini.