Nova poslanička grupa „Konzervativci za Britaniju“ poručila je da će podržati Kameronov pokušaj da ponovo pregovara o uslovima britanskog članstva u EU, ali da će povesti kampanju za izlazak iz EU ako premijer ne uspe da izdejstvuje velike promene, kao što su vraćanje kontrole nad slobodnom trgovinom i britanskim zakonima, navodi AFP.
„Ako visoki zvaničnici EU ne shvate da je jedna od najvećih članica EU ozbiljna u pogledu fundamentalnih promena u našim odnosima, mi ćemo najverovatnije preporučiti britanskim biračima da na referendumu glasaju za izlazak iz EU“, izjavio je konzervativni poslanik i predsednik grupe „Konzervativci za Britaniju“ Stiv Bejker za „Sandej telegraf“.
Kameron je obećao da će ponovo pregovarati o odnosima Britanije sa EU i da će onda do kraja 2017. godine raspisati referendum o ostanku ili izlasku iz EU.
On je zbog toga upravo obišao evropske prestonice u pokušaju da prikupi podršku za reforme koje obuhvataju izbor da se Britanci ne priključe stvaranju još tešnje unije i da imigranti u Britaniji ne mogu dobiti beneficije kao u ostalim zemljama EU.
„Ako EU Britaniji ne vrati važne nadležnosti, onda treba da napustimo uniju. Restrikcija slobode kretanja građana EU i primat britanskog parlamenta nad zakonom EU verovatno će biti među najvažnijim pitanjima“, upozorio je konzervativni poslanik Evropskog parlamenta i suosnivač grupe „Konzervativci za Britaniju“ Dejvid Kembel Banerman.
U međuvremenu, antievropska i antiimigraciona Partija za nezavisnost Ujedinjenog Kraljevstva (UKIP) objavila je početak kampanje za izlazak iz EU.
„Kada bismo čekali da Kameron završi pregovore, ne bismo imali vremena da se organizujemo i mobilišemo. Kameron neće tražiti ukidanje apsolutne slobode kretanja zato što zna da to neće dobiti. Zato za nas ne može biti prihvatljivo ništa što Kameron traži“, izjavio je lider UKIP-a Najdžel Feridž za radio Bi-Bi-Si.
Vodeće zemlje EU žele da Britanija ostane u Uniji zbog njene uloge globalne komercijalne sile sa diplomatskom i vojnom snagom i neprocenjive simbolične štete koju bi njen odlazak imao po imidž EU u svetu.
Ali u kontinentalnoj Evropi raste i nezadovoljstvo zbog onoga što neki vide kao zahtev Londona za specijalni tretman i „a la kart“ članstvo u EU.
„Ako su zahtevi suviše ekstremni, neće biti ispunjeni. Ne možete zadržati sve što je dobro i zaboraviti cenu koju morate da platite za to“, kaže poljski ministar za pitanja EU Rafal Tžaskovski za „Obzerver“.