Barselona peti put na krovu Evrope (foto)

© REUTERS / Michael DalderBarselona, pobednik UEFA Lige šampiona
Barselona, pobednik UEFA Lige šampiona - Sputnik Srbija
Fudbaleri Barselone postali su prvaci Evrope, pošto su večeras u Berlinu u finalu Lige šampiona pobedili Juventus sa 1:3 (0:1).

Barselona je do pete titule došla golovima Ivana Rakitića u 4, Luisa Suareza u 68. minutu i Nejmara u nadoknadi sudijskog vremena, dok je jedini pogodak za Juventus postigao Alvaro Morata u 55. minutu.

Katalonci su „ušati pehar“ prethodno osvajali 1992, 2006, 2009. i 2011. godine.

Fudbaleri Barselone otvorili su meč onako kako su priželjkivali — ranim golom. Nejmar je navukao na levoj strani dvojicu igrača Juventusa, lucidno proigrao Inijestu, koji je asistirao usamljenom Rakitiću na petercu za 0:1.

© AFP 2023 / OLIVIER MORINMesi prolazi pored Barzaljija
Mesi prolazi pored Barzaljija - Sputnik Srbija
Mesi prolazi pored Barzaljija

Bilo je vidljivo da se Italijani nisu najbolje snašli, Barselona je i pored gola imala inicijativu, a Bufon je sprečio Alvesa da udvostruči prednost.

Ekipa Masimilijana Alegrija pretila je iz kontri preko Teveza, ali u prvom delu igre nisu previše pokazali u organizaciji igre i napadu.

Fudbaleri Barselone sa peharom Lige šampiona 2015. godine
Fudbaleri Barselone sa peharom Lige šampiona 2015. godine - Sputnik Srbija
1/4
© REUTERS / Fabrizio BenschBarselona, pobednik UEFA Lige šampiona
2/4
Barselona, pobednik UEFA Lige šampiona
© REUTERS / Darren StaplesNejmar proslavlja treći gol Barselone u finalu Lige šampiona 2015. protiv Juventusa
Nejmar proslavlja treći gol Barselone u finalu Lige šampiona 2015. protiv Juventusa - Sputnik Srbija
3/4
© REUTERS / Fabrizio BenschIgrači Barselone proslavljaju pobedu u finalu Lige šampiona u Berlinu 2015.
Igrači Barselone proslavljaju pobedu u finalu Lige šampiona u Berlinu 2015. - Sputnik Srbija
4/4
Igrači Barselone proslavljaju pobedu u finalu Lige šampiona u Berlinu 2015.
1/4
2/4
3/4
4/4

Jedina svetla tačka u torinskoj ekipi bio je iskusni Bufon, odličnim odbranama održavao je svoj tim u igri, pošto je Barselona na startu drugog dela stvorila veliki pritisak pred njegovim golom.

Katalonci su odlično kombinovali, pre svega trio Nejmar-Suarez-Mesi, ali je kapiten Juventusa bio na visini zadatka.

U jeku najveće inicijative Barselone, Juventus je pokazao da nije slučajno u finalu Lige šampiona. Igrao se 55. minut, Markizio je petom prosledio loptu na desnu stranu, gde je Lihštajner centrirao, a Tevez šutirao iz okreta. Ter Štegen je odlično odbranio, ali je Morata ubacio odbitak u mrežu.

Kada je delovalo da je na pomolu preokret, pošto se šampion Italije totalno oslobodio, Barselona je kaznila otvorenost protivnika i preko Suareza ponovo došla do prednosti.

© AFP 2023 / OLIVER LANGBufon, golman Juventusa, posle poraza u finalu Lige šampiona
Bufon, golman Juventusa, posle poraza u finalu Lige šampiona - Sputnik Srbija
Bufon, golman Juventusa, posle poraza u finalu Lige šampiona

Sve dileme oko pitanja pobednika otklonjene su u sedmom minutu sudijske nadokande, kada je Nejmar posle kontre španskog kluba postigao konačan rezultat.

Tim sa Nou kampa nije mogao bolje da završi sezonu. Trijumfom na Olimpijskom stadionu u Berlinu osvojio je triplu krunu, takozvanu „tripletu“, pošto je prethodno osvajao trofeje u Primeri i Kupu kralja.