„OEBS je jedinstvena i neprocenjiva vrednost za međunarodnu zajednicu. Sadašnja kriza je istakla njegove trajne prednosti i korist kao organizacije koja najbolje odgovara premošćivanju jaza i olakšavanju zajedničkih rešenja“, rekao je Dačić na forumu „Buduće perspektive globalne bezbednosne arhitekture“ u Budvi.
Region sinonim za saradnju
Srbija želi da sa partnerima iz regiona bude faktor koji će doprineti da region više ne bude sinonim loše, već dobre saradnje, izjavio je Dačić.
„Srbija želi da bude, zajedno sa svima vama koji sedite ovde i naravno sa drugim partnerima iz regiona, faktor koji će doprineti da naš region u celini ne bude više sinonim za loše odnose, nego da bude sinonim za bolju saradnju i za mogućnost da zaista razumno rešavamo sva otvorena pitanja koja postoje i nadam se da ćemo se ponašati suprotno od onoga kako se od nas očekuje bar jednom u našoj istoriji“, rekao je ministar.
Duboka kriza evropske bezbednosti
Dačić je istakao da, umesto da proslavljamo istorijski trijumf saradnje nad sukobima, oličen u Završnom aktu iz Helsinkija, predsedavanje Srbije OEBS-u obeležava duboka kriza evropske bezbednosti.
On je rekao da je 10 principa bezbednosti iz tog dokumenta, koji su kamen temeljac evropske stabilnosti, prošle godine ozbiljno ugroženo, jer su se oružani sukobi vratili u Evropu.
„Ponovno učvršćivanje evropske bezbednosti će biti jedino moguće ako postignemo trajno rešenje krize u i oko Ukrajine, i zajednički pristupimo njenim širim implikacijama po evropsku bezbednost“, kazao je Dačić.
On je podsetio da kriza oko Ukrajine nije došla „kao grom iz vedra neba“, već da su do nje dovele obnovljene podele na relaciji Istok-Zapad, pothranjene različitim shvatanjima pretnji, a konstruktivno bavljenje ključnim pitanjima evropske bezbednosti postalo je sve teže.
„Rastuće nepoverenje, uzajamno podozrenje i politika konfrontacije ometaju saradnju čak i u oblastima od zajedničkog interesa. Bili smo svedoci odsustva napretka u izvesnom broju ključnih oblasti agende OEBS-a. Od izbijanja krize u i oko Ukrajine, svi ovi izazovi su se samo pogoršali“, primetio je Dačić.
On je naglasio da je kriza u Ukrajini i oko nje ponovo potvrdila vrednost koncepta sveobuhvatne bezbednosti OEBS-a, jer se, kako je rekao, jasno pokazalo da bezbednost i stabilnost neće opstati bez potpunog poštovanja i striktne primene svih obaveza OEBS-a, u svim dimenzijama bezbednosti.
Prema njegovim rečima, specijalna posmatračka misija je najvidljiviji element odgovora OEBS-a na krizu u i oko Ukrajine. Svi alati OEBS-a su pokrenuti radi rešavanja krize, u isto vreme služeći i kao podrška drugim ključnim koracima koje Ukrajina mora da preduzme, uključujući ustavnu reformu, zaštitu prava nacionalnih manjina, nacionalni dijalog i pomirenje.
Dačić je naveo da trilateralna kontakt grupa visokih predstavnika Ukrajine, Ruske Federacije i OEBS-a naporno radi na postizanju mirnog i održivog rešenja.
„Paket mera, najavljen u Minsku 12. februara, predstavlja najbolji putokaz za obnavljanje mira u istočnoj Ukrajini i mogućnost da se započne s naporima za obnovu i pomirenje“, rekao je Dačić i dodao da su sveobuhvatno primirje i povlačenje teškog naoružanja najznačajniji prioriteti.
„Uspeli smo da formiramo četiri radne grupe za bavljenje ključnim pitanjima stabilnosti, političkog procesa, humanitarnim pitanjima, ekonomskim pitanjima i obnovom. Specijalna posmatračka misija OEBS-a u Ukrajini čini sve što je u njenoj moći da olakša primirje i povlačenje teškog naoružanja“, kazao je Dačić, dodajući da posmatrači OEBS-a rade u opasnoj i nestabilnoj situaciji.
On je konstatovao da je zahvaljujući njima, međunarodna zajednica „ponovo otkrila“ OEBS, koji doživljava neku vrstu renesanse.