Kako izveštavaju agencije, papi je upriličen svečani ispraćaj na aerodromu, a članovi delegacije BiH i Vatikana zahvalili su mu na upućenoj poruci mira, saživota, dijaloga i međusobnog razumevanja.
Papu Franju ispratili su, između ostalog, član Predsedništva BiH Dragan Čović i vrhbosanski nadbiskup, kardinal Vinko Puljić, ministarka odbrane Marina Pendeš, predsednik Federacije BiH Marinko Čavara i federalni premijer Fadil Novalić.
Mediji navode da papa kao ni prilikom dolaska nije propustio da se rukuje i sa članovima aerodromskog osoblja i mladima koji su ga u narodnim nošnjama na aerodromu danas i dočekali.
Na njemu nisu bili vidljivi znaci umora i osmeh mu nije silazio sa lica, izveštava hrvatska agencija.
Posetu je poglavar završio obilaskom Nadbiskupskog centra za pastoral mladih „Jovan Pavle Drugi“.
Papu su pozdravili himnom „Stopama mira“, koja je posebno pripremljena za ovu priliku.
Pesmu su izveli zajednički hor Emaus, bend Antonius, VIS Emanuel i VIS Jukic, navodi bosanski portal „Kliks“.
„Vi ste prolećni cvetovi i u vama vidim želju da idete napred, a ne nazad u destrukciju i prošlost“, poručio je mladima nakon celodnevne posete Sarajevu papa Franja.
Mladi su govorili o svom iskustvu vere, ekumenskom radu i međureligijskom dijalogu, a postavljavali su papi i pitanja, od kojih je jedno bilo kakvu poruku o miru bi ostavio mladima.
„O miru je lako pričati, i moćnici ovog sveta pričajući o miru teoretišu, a s druge strane prodaju oružje. Od vas, kao prve postratne generacije, očekujem integritet i poštenje, i da stvarate mostove koji će biti susret jednih sa drugima“, rekao je poglavar Rimokatoličke crkve.
Prethodno je Franja posetio samostan Svetog križa u Kovačićima, poznatiji kao Franjevački međunarodni studentski centar, gde je i sedište uprave franjevačke provincije Bosne Srebrne.
Papa se u tom centru sastao sa predstavnicima sve četiri verske zajednice u BiH — katolicima, pravoslavcima, muslimanima i Jevrejima, kojima je obećao podršku u međureligijskom dijalogu.
Delegacije tih verskih zajednica tokom susreta predvodili su kardinal Puljić, reis-ul-ulema Islamske zajednice u BiH Husein Kavazović, vladika zahumsko-hercegovački Grigorije i predsednik Jevrejske zajednice u BiH Jakub Finci.
„Dijalog je škola čovečnosti, faktor jedinstva koji pomaže da se izgradi društvo zasnovano na toleranciji i međusobnom poštovanju“, rekao je papa.
On je naveo da ceni sve ono što su predstavnici verskih zajednica učinili do sada i da ih podržava u nastojanju da izgrade mir.
U ime muslimana u BiH, najmnogobrojnije verske zajednice, papu je pozdravio reis Kavazović, izrazivši duboko uverenje da je osnovni zadatak svih verskih lidera osmišljena borba protiv moralnog relativizma, a sve u korist širenja duha optimizma, pokajanja i nade.
„Sve nedorečenosti i kontroverze oko nerazumevanja savremenog evropskog identieta najneposrednije se odražavaju u BiH. Genocid koji je ovde počinjen nad bosanskim muslimanima i koji je presuđen u Međunarodnom sudu u Hagu, obavezuje sve nas da iznova ispitujemo našu veru i postojanje“, rekao je Kavazović.
Ispred Srpske pravoslavne crkve, druge po veličini verske zajednice u BiH, papu je pozdravio vladika Grigorije.
„Došli ste u BiH i njenu prestonicu grad Sarajevo, zato što jednoj stradalnoj i napaćenoj zemlji želite da date podršku da se ponovo ispravi i pronađe ljudsko lice. Sarajevo, koje ste posetili danas, i Mostar, u kom Vas očekujemo, gradovi su koji podsećaju na Jerusalim, zato što su mesto stradanja“, istakao je Grigorije.
Ocenivši da je dolazak pape u Sarajevo uteha posebno za katolike, Grigorije je istakao da ništa manju radost ne osećaju ni pravoslavni hrišćani u susretu sa poglavarom Rimokatoličke crkve.
Predsednik Međureigijskog veća i lider jevrejske zajednice u BiH Finci je kazao da je ta verska zajednica u BiH osnovana pre 450 godina.
„Nećemo Vas lagati jer nismo političari, nije ovde med i mleko. Problema ima, ali smo spremni da ih rešavamo, i to možemo samo ako budemo radili zajedno. Radi se o problemima koje smo sami sebi stvorili, pa ih sami moramo i prevazići“, kazao je Finci.
Papa je, navode agencije, naglasio da zaista ceni sve što je dosad učinjeno.
„Podstičem vas u vašem nastojanju oko izgradnje mira čiji ste prvi čuvari ovde u BiH kao verske vođe. Jamčim vam da će katolička Crkva nastaviti pružati punu potporu i biti potpuno na raspolaganju“, dodao je papa Franja.
Poglavar Rimokatoličke crkve je tokom posete poželeo da nikada više ne bude rata i pozvao na dijalog, slogu, pravdu i praštanje.
Od muslimana, pravoslavaca i katolika zatražio je da ostave za sobom „duboke rane“ iz bosansko-hercegovačke prošlosti i da zajednički rade na mirnoj budućnosti, istakao da je dijalog najbitnija stvar, a političarima ukazao da su odgovorni za „plemeniti zadatak“ da budu prvi koji će služiti svojim zajednicama, radeći na čuvanju temeljnih ljudskih prava.
Treći papinski pohod BiH ujedno je prva takva poseta koja ima i državnički karakter, za razliku od onih iz 1997. i 2003, kada je tadašnji papa Jovan Pavle Drugi boravio u pastoralnom pohodu Sarajevu, odnosno Banjaluci.
U Sarajevo je papa stigao jutros iz Rima, gde ga je dočekala višečlana delegacija koju su predvodili hrvatski član Predsedništva, kardinal Puljić i apostolski nuncij Luiđi Pecuto, da bi mu potom bio priređen i svečani doček, uz najviše državne počasti ispred i u Predsedništvu BiH.
Papa, koji se poklonio pred zastavom zemlje domaćina, tokom susreta sa državnim vrhom naglasio da je radostan što je u gradu „koji je mnogo propatio u krvavim sukobima“, ali koji je ponovo postao mesto dijaloga i saživota.
Šef vatikanske države je naglasio potrebu za razgovorom, otkrivanje bogatstva svakoga, pri tome poštujući svakog pojedinca, i podsetio da su otvorene i velike rane nedavne prošlosti, ali da se na budućnost „može gledati sa nadom“, dok je za Srajevo, ali i BiH, rekao je da imaju poseban značaj za Evropu i celi svet.
Papu je ispred Predsedništva BiH, u ime brojne bosansko-hercergovače delegacije, dočekao predsedavajući Predsedništva Mladen Ivanić koji je potom naveo da je BiH „mesto susreta, mesto različitih kultura i zajednica, mesto na kom narodi deli istu istoriju“ i dodao da želi da se izgradi nova BiH, „po meri čoveka“.
Centralni događaj posete pape Franje Sarajevu bila je misa na stadionu Koševo, odakle je pred oko gotovo 70.000 vernika iz regiona i sveta, poželeo da nikad više ne bude rata i naglasio da su te reči još jedan vapaj iz grada i zemlje koja je u nedavnoj prošlosti doživela strahovite ratne patnje.
„Blago mirotvorcima“, podsetio je Papa na reči Isusa Hrista, koje su, dodao je, uvek vredan poziv i danas se molio za „milost svima, za pravednost, stvaranje mira, a ne rata i nesloge“.
Sarajevo je odisalo prazničnom atmosferom, uz zastave Vatikana i BiH, brojne plakate s papinim likom i geslom „Mir vama“, a izraze srdačne dobrodošlice papi su uputili i mediji na svojim naslovnim i internet stranama.
O papinoj poseti Sarajevu izveštavali su brojni svetski mediji, naglašavajući da je papa došao da bi doneo poruku mira i saživota u zemlji koja je bila suočena sa ratnim razaranjima i radi ohrabrivanja pomirenja posle trogodišnjeg rata 1990-ih pozvao je muslimane, pravoslavce i katolike da „varvarstvo“ rata ostave iza sebe i da zajedno rade na stvaranju mirne budućnosti.
Federalni MUP saopštio je da su povodom današnje posete sve policijske agencije u BiH bile angažovane kako bi stanje bezbednosti bilo na najvišem nivou i kako bi se poseta uspešno okončala.