Učesnici ankete smatraju da je greška što Putin nije pozvan pošto se, kako navode, ukrajinski konflikt može rešiti samo kroz dijalog.
Nešto više od 18 odsto anketiranih smatra da je dobro zato što Putin nije pozvan na G7, jer je „njegova agresija u Ukrajini neprihvatljiva i on je svako pravo na poziv proigrao“, dok malo više od dva odsto kaže da im je „baš svejedno“.
Magazin „Špig“ i u tekstu „O samitu bez Putina“ ocenjuje da je velika greška što ruski šef države nije pozvan. I u tekstu o neprihvatljivosti sukoba u istočnoj Ukrajini, „gde se i dalje bori i gine“, i pored upečatljivih opisa onih koji kritikuju što šef Kremlja nije pozvan, ocenjuje se da je Putin, ipak, morao biti pozvan u Elmau.
Ocenjujući da se sve te kritike o stanju u Ukrajini i poziciji onih koji imaju razumevanja za Putina mogu izreći, a ipak ostati pri tom da je Putin morao biti pozvan, list piše da se, pritom, ne mora, kao što to čini bivši kancelar Helmut Šmit, ukazivati na istorijsko razumevanje za Rusiju, niti naglašavati da nemačka privreda ima štete od sankcija Rusiji.
Takođe, list navodi i da se ne mora isticati da nijedan problem u svetu ne može da bude rešen bez učešća Moskve, već da je dovoljno samo naglasiti da se Ukrajini ne može pomoći ukoliko Putin bude izolovan.
I dok u Elmau šefovi država ili vlada G7 budu sami i jedinstveni u stavu o odbijanju Rusije, Putin može u Moskvi da baca pogled na Zapad i da se oseća povređenim, ali mu sve to može „ojačati leđa“, piše „Špigl“.
„Rat se ne okončava ćutanjem. Ko bi, ako ne sedam najmoćnijih ljudi planete, mogao da urazumi Putina. Oni su imali šansu, oni su je protraćili“, zaključuje magazin.