Brisel i Amsterdam pokrenuli su dve odvojene istrage, nakon izveštaja u kojima se tvrdi da je nemačka služba bezbednosti — BND asistirala američkoj Nacionalnoj službi bezbednosti (NSA) u prikupljanju podataka o brojnim evropskim organizacijama i kompanijama, uključujući i Evropsku komisiju, francusku Vladu i „Erbas grupu“.
„Ako se već pojavljuju izveštaji o prisluškivanju širokih razmera od strane nemačkih obaveštajnih službi, Nemačka će morati da pruži objašnjenje“, izjavio je Aleksander de Kro, belgijski ministar telekomunikacija u zvaničnom saopštenju.
Nemačka kancelarka Angela Merkel više puta je kritikovana zbog njenog blagog stava u vezi sa špijunskom praksom NSA u Evropi, međutim, sada su njeni kritičari otišli toliko daleko da tvrde da je njena Vlada mogla da bude u dosluhu sa američkom obaveštajnom službom.
Nakon što su otvorene istrage, postavlja se pitanje da li je kabinet Merkelove bio svestan navodnog zajedničkog špijuniranja nemačkih političara i novinara.
U međuvremenu, špijunski skandal se širi Evropom, što je izazvalo žestoke kritike zemalja EU koje su bile očigledne žrtve nemačke obaveštajne agencije i njenih američkih kolega.
Nasuprot tome, zvanični Pariz je izrazio uverenje da će Vlada Merkelove preduzeti sve neophodne mere kao odgovor na optužbe kako bi pokazala da i dalje veruje svojim dugogodišnjim partnerima.
Prema nekim izveštajima, nemačka i američka agencija špijunirale su po Belgiji praćenjem podataka koji prolaze kroz 15 kablova, koje uglavnom koristi „Proksimus“, najveći od tri belgijska mobilna operatera. Navodno, i „Dojče telekom“ je sarađivao sa BND-om.