Blater je dobio 133 glasa, dok je za Ali Huseina glasalo 73 kandidata na izborima koji su danas održani na kongresu FIFA.
Blater: Napadaju nas zbog SP u Rusiji i Kataru
Predsednik FIFA Sep Blater smatra da je u korenu korupcionaškog skandala, koji je pogodio tu organizaciju, odluka iz 2010. godine da se mundijali 2018. i 2022. godine dodele Rusiji i Kataru.
Sedmorica zvaničnika FIFA uhapšeni su u sredu pod optužbom za korupciju, na zahtev za izručenje američkih vlasti.
Skandal je izbio uoči današnjih izbora za predsednika FIFA na kojima je Blater želeo peti mandat, dok mu je jedini protivkandidat bio jordanski princ Ali bin el Husein.
Blater je odbio da se povuče iz izborne trke, iako je FIFA pod istragom za korupciju i američkih i švajcarskih vlasti.
„Da su druge dve zemlje izvučene iz koverte, a ne Rusija i Katar, mislim da ovih problema danas ne bi bilo“, rekao je Blater i dodao da se prošlost ne može vratiti.
„Nismo proroci i ne možemo da kažemo šta bi se dogodilo da je izbor bio drugačiji“, rekao je Blater.
Sjedinjene Američke Države su jedna od zemalja koje su izgubile izbornu trku za dodelu organizacije Mundijala 2022. godine.
Američki istražni organi optužili su 14 osoba za korupciju, iznudu, prevaru i pranje novca iz devedesetih godina, od kojih su sedmorica uhapšeni u Cirihu, a među njima su dva potpredsednika FIFA.
Predsednik Evropske fudbalske unije (UEFA) Mišel Platini pozvao je juče Blatera da se povuče iz izborne trke, što je aktuelni predsednik odbio.
Pobedniku današnjih tajnih izbora bila je neophodna dvotrećinska većina u prvom krugu glasanja ili prosta u drugom.
Kameron: Blater treba da ide; Merkelova: Iskoreniti korupciju
Premijer Velike Britanije Dejvid Kameron ponovio je da bi predsednik FIFA Sep Blater trebalo da ode sa tog mesta, dok se nemačka kancelarka Angela Merkel založila za transparentnost u FIFA.
„Posle svega što se dogodilo, nezamislivo je da Blater ponovo vodi FIFA. Prema mom mišljenju, on bi trebalo da ode, što pre to bolje“, rekao je Kameron na konferenciji za novinare.
Merkelova nije želela da komentariše Blatera, ali je istakla da je najvažnije iskoreniti korupciju u FIFA.
„Najvažnije je da u toj organizaciji ponovo zavlada transparentnost“, rekla je Merkelova i dodala da bi „trebalo očistiti sve što je prljavo u fudbalu“.
Amerikanci bi da uguraju druge u okvire svog pravnog poretka
Nije prvi put da Amerika pokušava da „širi“ svoje pravo, pokušavajući da druge gurne u okvire sopstvenog pravnog poretka, ocenili su renomirani nemački advokati za Sputnjik, dodajući da je osnovni problem taj što će se uhapšenima, koji nisu državljani SAD, suditi po normama američkog pravosuđa.
„U Americi već čitav vek, a posebno u poslednjih 60 godina, duboko veruju da su oni najbolji poznavaoci pravnog poretka i da zato oni treba da se pitaju. S obzirom da to nije istina, trebalo bi predložiti nešto bolje“, rekao je za advokat Maks Gutbrod.
Odgovarajući na pitanje šta zapravo znači to što će se istraga protiv članova FIFA voditi u Americi, advokat Jorg fon Apen smatra da su za pokretanje takvog postupka neophodni verodostojni tragovi ili preliminarni dokazi.
„Istraga je pokazala da se u ovom slučaju koristila predaja podataka putem internet-kabla, čiji se početak nalazi u SAD. Još jedan trag vodi do filijale FIFA u Majamiju, gde su tokom istrage bili nađeni dokumenti“, ističe Fon Apen.
Prema njegovim rečima, ti tragovi su poslužili Americi da uputi zahtev za ekstradiciju Švajcarskoj.
„Ipak, ne verujem da će do nje (ekstradicije) doći“, zaključuje advokat.