U mirovnim operacijama UN učestvuje više od 93.000 vojnika i vojnih posmatrača i više od 13.000 saradnika policije iz stotinak zemalja, dok su ostalo civilni službenici, rekao je Titov u intervjuu za RIA Novosti.
Savremeni sukobi zahtevaju od mirotvoraca Ujedinjenih nacija primenu drugačijih mera i korišćenje novih, grubljih instrumenata u radu, izjavio je pomoćnik generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Dmitrij Titov. On je podsetio da iako mirotvorstvo nije propisano Poveljom Ujedinjenih nacija, ono je ipak neodvojivi deo delatnosti organizacije.
Trenutno, prema rečima Titova, rad na očuvanju mira postaje sve složeniji i menja se onako kako se menja i sama struktura konflikata. „I sami konflikti postaju sve više asimetrični, surovi, povezani s organizovanim kriminalom, a ponekad i sa privatnim interesima. Novi tip konflikta zahteva drugačije napore i instrumente, među kojima je i nasilno mirotvorstvo“, rekao je Titov.
On je naveo da je pozicija Rusije u vezi sa tim pitanjem višeznačna. „Rusija smatra da je nužno tim pitanjima prilaziti selektivno. Potrebno je imati u vidu i pravni ugao tih grubljih operacija. Istovremeno, neophodno je gledati na rešavanje konflikta na apsolutno novi način — i pored odlučnijeg rada na očuvanju mira, povezanog sa novom tehnologijom, i dalje je veoma loš pristup informacijama, među kojima su i elementarni obaveštajni podaci“, dodao je Titov.