Zato i ne treba da čudi što je jedna od uloga BRIKS-a upravo uspostavljanje alternative postojećim finansijskim institucijama poput Svetske banke ili MMF-a. U tu svrhu predviđeno je osnivanje dva tela koja će izvršavati ove zadatke: Nova razvojna banka i Fond rezervnih valuta.
Početkom marta predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin potpisao je zakon o ratifikaciji ugovora o stvaranju Nove razvojne banke, a mesec dana kasnije i zakon o formiranju Fonda rezervnih valuta.
Ipak, na predstojećem samitu BRIKS-a u ruskom gradu Ufi očekuje se i potpisivanje zajedničke Strategije ekonomskog partnerstva. Strategija treba da bude orijentir za korišćenje ekonomskih resora svih zemalja učesnica.
Na odredbe Strategije će se oslanjati i privredne komore zemalja članica, ali i svi učesnici finansijskih tržišta.
Izvršni direktor grupe kompanija „ALOR“ Sergej Hestanov kaže za Sputnjik da su razlike među državama BRIKS-a mnogo veće nego što su njihove sličnosti.
„Upravo ove države generišu značajno veći deo svetskog BDP-a. Za poslednjih 10 godina zemlje članice BRIKS-a ostvarile su najviši tempo ekonomskog rasta, što je i podstaklo rukovodstva ovih država da stvore sopstvene investicione institucije koje će podržati proces investiranja i kreditiranja. Globalno gledano, treba pozdraviti činjenicu da se stvaraju alternative postojećim institucijama“, rekao je Hestanov.
Strategija predviđa korake koje treba preduzeti do 2020. godine. Trenutno se razmatraju dva pristupa kao okosnice ovog dokumenta. Moskva predlaže razradu opšte strategije, a Peking želi da se odrede principi saradnje u sferi ekonomije.
Predsednik Instituta energetike i finansija i član radne grupe BRIKS-a Vladimir Fajgin kaže za Sputnjik da Strategija trenutno definiše smernice razvoja za 20 industrijskih branši, od telekoma do energetike.
„Zemlje u razvoju, kao na primer Brazil, veoma su zainteresovane za diversifikaciju. Ta zemlja se odavno bavi morskim i podvodnim tehnologijama, s obzirom na svoje resurse. Isto radi i Kina, a to je i za nas veoma interesantno s obzirom na Arktik i ruski Daleki istok. To su prednosti ovakve organizacije, jer koristi od zajedničkih tehnoloških dostignuća imaju sve članice“.
Opšti je zaključak da su jačanje i dalji razvoj finansijskih institucija od velike važnosti za ukupnu bezbednost organizacije BRIKS.
Razvojna banka i Fond rezervnih valuta su već formirani, a druge institucije i instrumenti će biti definisani na predstojećim sastancima organizacije.