Ukrajina bi mogla da postane druga krupna greška spoljne politike Evrope posle Jugoslavije, jer je, bez obzira na političke promene koje su se u Kijevu dogodile posle Evromajdana, i dalje najkorumpiranija zemlja na svetu, piše u izveštaju švajcarske Opservatorije za organizovani kriminal.
Izveštaj na gotovo dve stotine stranica zasniva se na istraživanju situacije u Ukrajini od septembra 2013. do januara 2014. godine koje su sproveli Univerzitetska opservatorija bezbednosti iz Ženeve, američki Centar za izučavanje terorizma, transnacionalnog kriminala i korupcije, kao i Institut uprave iz Bazela. U izveštaj su, međutim, uključene i analize dešavanja do zaključivanja Minskog sporazuma u februaru 2015. godine.
Najkorumpiranija zemlja na svetu
„Bez obzira na brojne političke promene, Ukrajina ostaje među najkorumpiranijim zemljama na svetu. Među brojnim zaključcima u izveštaju se ukazuje na široku rasprostranjenost sukoba interesa usled visokog uticaja oligarhijskih grupa u donošenju državnih odluka. Pored toga što su pretnja za demokratiju, ti problemi ozbiljno koče odnose Ukrajine s Evropskom unijom“, navodi se u predgovoru dokumenta.
Sastavljači izveštaja naglašavaju da je Ukrajina i dalje „zemlja koja se nalazi u ratnom stanju, s krajnje nestabilnom ekonomijom“, pritom period vladavine Viktora Janukoviča eksperti vide kao relativno stabilan.
„Pre revolucije Ukrajina nije bila, kako su je često opisivali, ‘zemlja organizovanog kriminala’. Mnogo je razloga zbog kojih se uticaj organizovanih kriminalnih grupa veoma smanjio, mada je bio prisutan. Očigledno je da je građanski rat znatno promenio reorganizaciju sličnih kriminalnih grupa, od kojih se većina ‘integrisala’ u organe reda i administrativne strukture strateških oblasti, kao što su luke, komunalne službe i industrija“, piše u dokumentu.
Uz navođenje konkretnih primera kršenja zakona i drugih prestupa i mahinacija, sastavljači izveštaja zaključuju da „demokratija ne može biti ‘usađena’ spolja i da kriminal bez kontrole celu geografsku zonu i brojno stanovništvo mogu uvesti u rat, mržnju i surovost, potpuno narušivši glazuru civilizacije koju je čovečanstvo stvaralo vekovima“. Dokaz za ovu tvrdnju je neizmerni porast kriminala i korupcije u redovima vladajućih struktura i sveopšta kriminalizacija Ukrajine posle Evromajdana.
U izveštaju se, prevashodno, ukazuje na to da „bilo koja zemlja koja sarađuje sa Ukrajinom mora da sarađuje sa grupama povezanim s oligarhijskim strukturama“, jer korupcija i sukob interesa ostaju značajan problem u zemlji.
Dok su u vreme Janukoviča oligarsi dobijali novac iz državne kase direktno ili indirektno kroz tendere, manipulacije s nalozima i bankarske operacije, sada taj novac „dolazi sve više i više iz inostranstva“, pre svega iz Evropske unije, SAD i međunarodnih organizacija: Međunarodnog monetarnog fonda, Svetske banke i Evropske banke za rekonstrukciju i razvoj. Finansiranje se ostvaruje u uslovima učvršćivanja antikorupcijskog zakonodavstva u Ukrajini, koje se ne poštuje, navodi se u izveštaju. Veliki problem ostaju i nezakonita delatnost i trgovina, koja se od sredine 2014. godine proširila na prehrambene proizvode, ukazuju sastavljači izveštaja.
Nastavak borbi na istoku vodi diktaturi
Eksperti su naveli i ocene situacije na istoku zemlje. Prema njihovom mišljenju, izlaz iz „građanskog rata u Ukrajini“ može biti ostvaren samo na dva načina. To je ili efikasna organizacija države koja može da postane osnova za ekonomski procvat i inkluzivnu vlast kroz predstavničku demokratiju ili neke druge forme upravljanja koje uključuje stanovništvo, ili pak diktatura koja će moći da nametne primirje u regionu. S obzirom na to da na istoku zemlje trenutno vlada pat pozicija, ona može da se razvija jedino u pravcu diktature: vojne, oligarhijske ili apsolutističke, navedeno je u dokumentu.
Prema mišljenju analitičara, nastavak borbenih dejstava na istoku zemlje vodi jedino jačanju organizovanog kriminala u zemlji koji može da postane tako jak da će zahvatiti ne samo celu Ukrajinu, nego će „zaraziti i Rusiju, Evropsku uniju i SAD“. Na taj način „Ukrajina će za Evropu postati boginja osvete Nemesida“.
Sastavljači izveštaja došli su do neutešnog zaključka: „Ukrajina može da se posmatra kao druga velika greška Evropske unije posle Jugoslavije, jer Evropska unija nije uspela da spreči rat“. Savez evropskih država će morati da uloži ogroman napor ako bude želeo da celoj Ukrajini usadi svoje vrednosti. Nije, međutim, izvesno da takve želje ima i sam Kijev, smatraju autori izveštaja.