Trgovinski sporazumi poput NAFTA (Severno američki sporazum o slobodnoj trgovini) i Svetske trgovinske organizacije (STO) nepopularni su među levičarima, ali su ipak prošli. U međuvremenu, Trgovinski sporazum za borbu protiv falsifikovanja (ACTA) nije uspeo, TPP i Sporazum o industrijskom prenosu (TTIA) su na granici kolapsa, jer je njihova opozicija vrlo široka i zasnovana na nezakonitostima u procesu pregovaranja. Kad bivši glavni ekonomista MMF-a kaže da vaši postupci nemaju legitimitet, onda očigledno radite nešto pogrešno.
Timoti B. Li tvrdi da se iz pomodnih razloga trgovinski sporazumi skalapaju u tajnosti i da širokogrudo dele povlastice određenim industrijama — kao što je produženje rokova industriji zaštite autorskih prava i pomoć investitorima u državnim sporovima — što stavlja projekte o slobodnoj trgovini u loš kontekst.
„Nisam ljubitelj sporazuma o slobodnoj trgovini, ali mislim da je Li u pravu. Iz moje perspektive kao aktiviste u kampanjama protiv takvih stvari, voleo bih da kažem jednostavnu priču o proceduralnim nepravilnostima koje je lako razumeti (niko se ne sreće iza zatvotrenih vrata i ne preti članovima Kongresa zatvorom zbog razgovora o poslu, ako misli da ih javnost neće podržati). Stvarna suština dogovora — koja je takođe prilično neprijatna — izgleda da je tehnički teško primenjiva. Zavrtanje ruku, zlokobne proceduralne nepravilnosti su poklon opoziciji takvih sporazuma“, navodi Doktrou.
Ako dogovori o slobodnoj trgovini imaju budućnost, onda je to transparentnost i legitimitet koji ta transparentnost donosi.
Dakle, ako TPP umre u Kongresu u kome su demokrate u većini, biće potpuno moguće da se to desilo zato što je liberalima dozlogrdilo da posebne interesne grupe zloupotrebljavaju trgovinske sporazume da bi došle do ekstra profita. I ako to postane konvencionalna mudrost, to može biti ozbiljna prepreka budućem predsedniku ili predsednici kada bude pregovarao ili pregovarala o budućim trgovinskim sporazumima. A to bi moglo dovesti do toga da budući sporazumi dovedu do korisne liberalizacije i mnogo manjih korporativnih renti, zaključuje Kori Doktrou na blogu „Boingboing“.