Prema njihovim rečima Amerika bi, s obzirom na nedavna napredovanja ove militantne organizacije u Iraku, trebala da izgradi novu strategiju za ID, rekli su šef Nezavisnog instituta za mir i slobodu u Vašingtonu Ivan Eland i analitičar J.J. Stajnberg za Sputnjik.
„Tamo nema adekvatnih kopnenih snaga koje bi zadržale militante ID ili koje bi preciznije identifikovale neprijateljske ciljeve u složenom okruženju, kako bi američke vazdušne snage mogle da budu efikasnije“, rekao Eland.
On je naglasio i da bi američka politika po ovom pitanju, s obzirom na porast napetosti, ubuduće mogla da se odvija u nekoliko faza.
Vašington bi, prema njegovim rečima, mogao da proglasi pobedu i napusti Irak, zatim da odluči da je pretnja ID smanjena i da ga onda napusti, ili bi počeo da trenira militante iz sunitskih plemena da se bore protiv ID.
Međutim, što se treće opcije tiče, Eland upozorava da takva politika, možda, neće biti efikasna.
Prema njegovim rečima, jedino dugoročno rešenje za Irak je da se ta država podeli na tri autonomije.
„Treba omogućiti sunitima da sami vladaju, jer bi ih to možda osnažilo i podstaklo na intenzivniju borbu protiv militanata ID“, zaključuje on.
Stajnberg smatra da američka vlada može efikasno da se izbori sa ID jedino ako počne tesno da sarađuje sa sirijskom vladom predsednika Bašara el Asada.
„Da bi Amerika uspela u Siriji, ona mora da koordinira sa Asadovom i sirijskom vojskom, koja je jedina održiva vojna sila u borbi protiv islamista“, rekao je on, podsetivši da je američki predsednik Barak Obama hteo 2011. godine da smeni sirijskog predsednika.
„Bela kuća okleva da prizna da su takve primedbe iznete u zabludi“, rekao je Stajnberg.
Prema njegovim rečima, Amerika nije u stanju da efikasno vodi rat protiv terorista ID, jer Bela kuća još uvek smatra da je uklanjanje Asada sa vlasti prioritet.
„Američka administracija se plaši da prekine saradnju sa Saudijskom Arabijom i Turskom, koji otvoreno podržavaju najgore sunitske džihadiste“, zaključuje on.
Stajnberg je podsetio i da je i na nedavnom sastanku američkog državnog sekretara Džona Kerija, ruskog predsednika Vladimira Putina i šefa ruske doplomatije Sergeja Lavrova konstatovano da ID predstavlja veliku pretnju i dodao da bi zajednički prioritet (borba protiv ID) mogla da dovede do zbližavanja u odnosima Moskve i Vašingtona.