U potrazi za potencijalnim lekom za virus ebole, Hemijski fakultet Univerziteta u Beogradu sarađuje sa američkim Vojnomedicinskim institutom u Frederiku, državi Merilend.
Profesor Bogdan A. Šolaja, koji je na čelu tima srpskih naučnika, za Sputnjik kaže da je njihovo istraživanje dalo vrlo optimističan rezultat u borbi sa virusom ebole.
On objašnjava da se jedinjenja dizajniraju i sintetišu u Beogradu, a testiraju se u Sjedinjenim Državama.
„Reč je o inicijalnim rezultatima istraživanja koja su pokazala da neka od naših jedinjenja mogu da spasu miševe koji su zaraženi ebolom“, kaže dr Šolaja.
Neka od testiranih jedinjenja koja su napravili srpski naučnici, spasla su između 70 i 90 odsto zaraženih miševa, saznaje Sputnjik na Hemijskom fakultetu.
„Zadovoljni smo postignutim rezultatima, ali je pred nama još puno posla“, kaže dr Šolaja.
Tim profesora Šolaje broji gotovo deset naučnika, a jedinjenja koja su testirana napravio je doktorant Života Selaković.
Dok tim iz Srbije pravi jedinjenja, njihove kolege sa američkog Instituta testiraju njihovu toksičnost i aktivnost prema virusu ebole.
„Nakon testiranja jedinjenja na životinjama u Americi, dobijeni rezultati se analiziraju, a istraživanje se nastavlja u pokušaju da dobijemo još bolja jedinjenja“, objašnjava dr Šolaja.
On dodaje da u svetu trenutno postoji oko sto naučnih timova koji imaju iste aspiracije — da pronađu lek za ebolu.
Ipak, istraživanje naučnika sa Hemijskog fakulteta u Beogradu spada u malobrojne koji su dali optimističan rezultat.
„U ovom trenutku teško je reći da li smo, zajedno sa američkim kolegama, na korak do otkrivanja leka za ebolu. Možda nas od toga deli hiljadu koraka, a ako je u pitanju jedan, on sasvim sigurno ima više kilometara“, oprezan je dr Šolaja.
Da bi se lek protiv ebole napravio neophodno je oko 5.000 jedinjenja koja će biti testirana na miševima i višim životinjama, a potom slede klinička ispitivanja.
Virus ebole je vrlo zarazan i ubija 50 do 90 odsto zaraženih pacijenata.
Njime se od decembra 2013. godine zarazilo 25.000 ljudi, a odneo je 10.000 života.