Drecun je rekao da je na sednici, koja je bila zatvorena za javnost, razmotreno stanje bezbednosti na Kosovu i Metohiji, a posebno bezbednost srpskog naroda nakon događaja u Makedoniji, i da su joj prisustvovali direktor policije Milorad Veljović, Veljko Odalović ispred Ministarstva spoljnih poslova, predsednik Koordinacionog tela za opštine Preševo, Bujanovac i Medveđa Zoran Stanković, kao i predstavnici BIA, VBA i VOA.
„Zaključili smo da je stanje bezbednosti na Kosovu i Metohiji, kada se imaju u vidu dešavanja u Makedoniji, relativno stabilno, ali napeto, sa indikatorima koji upućuju da može biti povećanog stepena ugrožavanja srpskog naroda na Kosovu i Metohiji“, rekao je Drecun novinarima u parlamentu.
Naglasio je da nema saznanja da može doći do prelivanja destabilizacije iz Makedonije na teritoriju centralne Srbije, kao i da nije registrovano formiranje naoružanih albanskih grupa na jugu Srbije.
Kako je rekao, oko 700 Albanaca sa područja Kumanova došlo je na područje juga Srbije posle događaja u tom gradu, ali nije bilo nikakvih incidenata.
Na sednici je rečeno i da je procena da će tenzije u Makedoniji eskalirati, te da će to dodatno ugroziti bezbednost srpskog naroda na Kosmetu.
Drecun je rekao i da je centar ilegalnih aktivnosti na Kosovu i Metohiji, kada je u pitanju regrutacija, naoružanje i gomilanje terorističkih grupa, grad Gnjilane i da to najviše ugrožava srpski narod u Kosovskom pomoravlju.
„Najbezbedniji su Srbi na severu, zbog njihove kompaktnosti i homogenosti, ali od Gračanice ka Kosovskom pomoravlju rizik je najveći“, rekao je Drecun.
Vojska Srbije, MUP i sve službe bezbednosti, kako je napomenuo Drecun, rade timski, u izuzetnoj su koordinaciji, a to uliva poverenje da će biti sprečena bilo kakva destabilizacija.
Drecun je dodao da je na Odboru uočena „jedna nesrazmera u reakcijama na događaje u Kumanovu od strane SAD i EU“, koje nijednom nisu upotrebile termin terorizam, te da je stav tog tela da je neophodno mnogo oštrije reagovati na taj brutalan teroristički akt.
Govoreći o formiranju Zajednice srpskih opština, Drecun je naveo da Priština pokušava opstrukciju realizacije Briselskog sporazuma u delu formiranja ZSO.
„Ne bih to povezivao sa događajima u Makedoniji. Ovo vidim kao smišljenu opstrukciju, jer žele da po svaku cenu ukoče proces normalizacije i da izbegnu formiranje ZSO onako kako je ona dogovorena“, kazao je Drecun, najavljujući da će se vrlo brzo na Odboru za Kosovo i Metohiju raspravljati o radnoj verziji Statuta ZSO.