Kako je rekao izdavač i direktor projekta RBTH Jevgenij Abov, taj projekat već sedam godina služi da se čitaoci informišu o događajima u Rusiji, istakavši da godišnja istraživanja reakcija publike na njihova izdanja pokazuju da potražnja za informacijama o Rusiji nije mala i da su čitaoci veoma zainteresovani da dobiju alternativne informacije, koje ne mogu da dobiju u svojoj zemlji.
Prema njegovim rečima, slični dodaci izlaze na 15 svetskih jezika u 30 izdanja, među kojima su i „Dejli telegraf“, „Republika“, „Njujork tajms“, „Vašington post“, „Figarov“ i drugi, i veoma je zadovoljan što projekat realizuju i u Srbiji.
Izvršni urednik RBTH za Balkan Vjačeslav Čarski rekao je da, kada su 2012. počinjali rad u Srbiji, nisu očekivali da će za tri godine imati više od 500.000 poseta mesečno na svom sajtu „Ruska reč“ što je, kako je rekao, za tematski ograničen sajt koji samo piše o Rusiji, dosta ozbiljna brojka.
„I smatram da to lepo pokazuje da se informacije iz Rusije mnogo traže u vašoj zemlji. Hoćemo da budemo još zanimljiviji, efikasniji i bolji, i za nas su od velikog značaja vaši komentari, sugestije i kritike“, rekao je Čarski.
On je dodao da je veoma zadovoljan saradnjom sa novim partnerom — „Nedeljnikom“, koja je tek počela, ali i da veruje da će biti još intenzivnija.
Glavni i odgovorni urednik „Nedeljnika“ Veljko Lalić najavio je da će dodatak „R Magazin“ redovno od maja izlaziti u njegovom listu i naglasio da je ponosan na tu saradnju.
„Svakog meseca, kolege iz Moskve, najbolji ruski novinari i pisci, pripremaće ekskluzivne sadržaje. Naša želja je da u Srbiji promovišemo dobro i kvalitetno novinarstvo, a sa ovakvom redakcijom u Moskvi, dosta smo blizu tom cilju“, rekao je Lalić.
Prisutnima je pročitano i pismo podrške ministra spoljnih poslova Rusije Sergeja Lavrova, u kom se između ostalog navodi da bratstvo po oružju u teškim ratnim godinama, uzajamna simpatija i duhovna bliskost povezuju bratske narode i da će „R Magazin“ pružiti doprinos daljem zbližavanju Rusije i Srbije, kao i da je on uveren da će biti popularan u širokim čitalačkim krugovima.
U prvom broju dodatka, ruski istoričari i balkanolozi govore o raznim aspektima osmišljavanja rezultata Drugog svetskog rata u Rusiji i na Zapadu i o tome zašto je tema Pobede i danas toliko važna građanima Rusije.