„Naše dalje angažovanje u Avganistanu biće pod građanskom upravom. Misija će imati manji uticaj, ali će svakako imati i svoju vojnu komponentu“, pojasnio je Stoltenberg.
Prema Stoltenbergovim rečima, Alijansa će nastaviti da savetuje i priprema avganistanske snage, kako bi im pomogla da što pre steknu samostalnost. Očekuje se da će do kraja jeseni biti završena razrada plana daljeg prisustva u Avganistanu.
Lokalno stanovništvo sumnja da će NATO trupe napustiti njihovu zemlju.
Bez obzira na mnogobrojna obećanja zapadnih država da će povući svoju vojsku i završiti najduži rat u kojem učestvuju SAD i NATO, konflikt u Avganistanu je nastavljen, a broj civilnih žrtava raste.
Akbar Urja, kabulski politikolog i nekadašnji kandidat za predsednika Avganistana, kaže u izjavi Sputnjiku da zapadna Alijansa nije ispunila obećanje prema ovoj zemlji.
„Prema odredbama vojnog ugovora između Avganistana i NATO-a, naša država je trebalo da bude oslobođena od terorista još pre pet godina. Ali, to se nije dogodilo. Znači, NATO nije ispunio svoje obećanje“.
On pojašnjava kako se u Avganistanu svakodnevno pogoršava situacija:
„Na severu se vode borbe. U eksplozijama ginu civili. Osim toga, NATO tek sada objavljuje svoje visoke ciljeve u vezi sa modernizacijom naše vojske! A zapravo nema nikakvog napretka u pripremi naših vojnih kadrova i mi ne dobijamo nikakvu vojnu tehniku“.
„Avganistan je za NATO stražarska postaja i odskočna daska, odakle zapadne sile mogu da pošalju svoju vojsku u druge države regiona. Pa tako oni planiraju da jednim skokom budu na južnim granicama Rusije ili Kine i Indije. O miru u Avganistanu, uz ovo najavljeno produžavanje NATO mandata, besmisleno je govoriti“, zaključuje ovaj politikolog.