Poseta državnog sekretara SAD Džona Kerija Rusiji imala je za cilj da delimično obnovi praktično prekinuti dijalog između dve zemlje, izjavio je novinarima Puškov.
„Smatram da je poseta Kerija trebalo da predstavlja ne samo signal pomaka u stavu SAD, koliko pokušaj da se delimično uspostavi praktično obustavljeni dijalog. Naravno, ako SAD žele da se uspostavi dijalog, one treba bar u nečemu da uzmu u obzir poziciju Rusije“, rekao je Puškov.
Prema mišljenju ruskog političara, priznanje Kerija da bi Kijev mogao da prestane da poštuje Minski sporazum govori da Sjedinjene Države uzimaju u obzir stav Rusije. Do pre nekog vremena, Vašington je tvrdio da oni „jasno vide spremnost Kijeva da realizuje sporazum“.
„Keri je dao na znanje da SAD ne vide takvu spremnost. Sudeći iz izjave Kerija, SAD smatraju da obe strane ne poštuju Minski sporazum, ali da su SAD po prvi put priznale da Kijev ne poštuje sporazum“, naveo je on.
Državni sekretar SAD juče je pozvao sukobljene strane u Ukrajini na mir.
Takve akcije Kijeva bi bile destruktivne i SAD su veoma zabrinute njihovim mogućim rezultatom.
„Ali, ako se predsednik Porošenko zaista zalaže za pokretanje neke vojne operacije, predložili bismo mu da razmisli pre nego što preduzme takve akcije, jer bi se Minski sporazum tada našao pod znakom pitanja“, rekao je Keri na kraju sastanka sa Vladimirom Putinom i Sergejom Lavrovom.
Prema mišljenju Puškova, administracija Baraka Obame došla je do zaključka da je „izgubila skoro sve kontakte sa Rusijom i da to ne odgovara ni zadacima, niti interesima Sjedinjenih Država“.
Odgovarajući na pitanje zašto tokom razgovora o sankcijama američka strana nije pokretala temu Krima, Puškov je pojasnio da, po njegovom mišljenju, u stavu SAD postoje dva sloja.
„Jedan sloj se tiče situacije na istoku Ukrajine. Druga runda sankcija protiv Rusije bila je doneta kako su objasnili u Sjedinjenim Državama, zbog njihovog neprihvatanja ruske politike prema istoku Ukrajine. Postoji i drugi sloj koji je sada otišao u drugi plan, ali koji i dalje ostaje u poziciji Zapada. To su sankcije, uključujući i lične, koje su bile donete u proleće i vezane za pripajanje Krima Rusiji“, rekao je on.
Puškov je priznao da ne smatra da su Sjedinjene Države promenili svoj stav o Krimu. Pri tome, Vašington zna da je Krim deo Ruske Federacije i da pokušaji pritiska apsolutno nemaju budućnosti.
„Ali to ne znači da su oni odustali od svog pristupa i da su spremni da razmotre mogućnost ukidanja sankcija, koje su povezane sa Krimom“, izjavio je parlamentarac. On je dodao da sama činjenica da SAD ne pominje Krim označava samo da je on za sada skinut sa dnevnog reda.