Dok se zapadnjački novinari nadmeću u idejama kako bi dokazali „prisustvo ruskih trupa“ u Ukrajini, društvene mreže zatrpane su antiruskom retorikom, optužujući predsednika Vladimira Putina da šalje trupe u Ukrajinu.
Zaista ništa novo. Ali ovaj put, Tviter je bukvalno začepljen u pokušaju širenja #PutinAtWar dokumenta koji je navodno napisao pokojni Boris Nemcov, ubijen u Moskvi 27. februara ove godine.
Nemcov nije stigao da završi dokument pod nazivom „Putin. Rat.“, ali grupa opozicionih novinara, ekonomista i političara su objavili ovaj rad posthumno.
Share your photos documenting war in Ukraine using #PutinAtWar. New @AtlanticCouncil report: http://t.co/HYQmsgpDzX pic.twitter.com/wtKQwONgtr
— Damon M. Wilson (@DamonMacWilson) May 12, 2015
Eksplozija na Tviteru poklopila se sa izdavanjem Nemcovljevog izveštaja. Atlantski savet, „trust mozgova“ iz oblasti međunarodnih odnosa sa sedištem u SAD, predstaviće izveštaj pod nazivom „Skrivanje u stepi: Putinov rat u Ukrajini“ 28. maja u Vašingtonu. Atlantski savet otvoreno je ohrabrio svakoga da deli haštag #PutinAtWar.
Atlantski savet je u bliskim vezama sa Stejt departmentom. Članovi njegovog borda direktora su brojni bivši američki visoki zvaničnici, uključujući Henrija Kisindžera, Medlin Olbrajt, Roberta Gejtsa, Kolina Pauela i Kondolizu Rajs. Sadašnji predsednik organizacije Džon M. Hantsmen je bio ambasador SAD u Kini i Singapuru. Sa toliko diplomata u bordu direktora, teško je zamisliti da nezavisni istraživački centar nema neku formu dnevnog reda, pogotovo kada je u pitanju Rusija.
Today's #UkraineAlert features 5/28 English release of #NemtsovReport→ RSVP: http://t.co/2dHQFpGxus #PutinAtWar pic.twitter.com/OaQ5g5fzDG
— AtlanticCouncil (@AtlanticCouncil) May 12, 2015
I odjednom je, sa brojnih Tviter naloga (@DamonMacWilson, @ElliotHiggins i @Newcaster_EN su samo neki od njih) počela poplava po društvenim mrežama sa bezbrojnim tvitovima koji promovišu izveštaj koji je, navodno, napisao Nemcov.
.@NewcasterTV's finally wrapping up the broadcast of today's Nemtsov vigils in Moscow and St. Petersburg. Thanks for watching!
— Newcaster_EN (@Newcaster_EN) March 1, 2015
Zanimljivo je da je nalog @Newcaster_EN bio neaktivan i da je poslednji tvit objavio 1. marta, sve do sinoć kada je ponovo počeo da širi vesti. Nalog @ElliotHiggins bio je aktivan, ali je bio fokusiran na izbore u Britaniji, Islamsku državu i kršenja ljudskih prava na Bliskom istoku.
Do sada, haštag #PutinAtWar retvitovan je oko 1.500 puta u toku poslednja 24 sata.
U dobu kada informativni rat između Zapada i Rusije podseća na oružani sukob, ispostavlja se da Atlantski savet, ili ko već stoji iza haštaga #PutinAtWar, definitivno poznaje funkcionisanje mašine zvane „društvene mreže“ kako bi širio antirusku propagandu.