Prema njenim rečima, Rusija je još jednom pokazala da je spremna za dijalog i da je zainteresovana za saradnju sa Evropom i SAD.
Matvijenkova smatra i da je pozitivan signal to što je Keri pomenuo mogućnosti ukidanja sankcija protiv Rusije.
„Ali na žalost to se uslovljava na taj način što se samo na Rusiju stavlja odgovornost za realizaciju sporazuma iz Minska. U tom slučaju trebalo je uvesti sankcije i Ukrajini i Rusiji i obe strane obavezati da aktivno rade. Umesto da podstiču kijevske vlasti da sednu za pregovarački sto sa svojim narodom, sa svojim građanima koji imaju drukčije stavove, da se nađe političko rešenje tog problema, umesto da se kijevske vlasti nateraju da strogo poštuju Minske sporazume u političkom delu, sve vreme se takvi uslovi postavljaju samo Rusiji“, konstatovala je ona.
Rusija, dodala je senatorka, čini sve da Minski sporazumi budu sprovedeni, ali ona nije strana u sukobu, već samo stvara uslove da ti Sporazumi budu realizovani.
„Odgovornost za ono što se dešava u Ukrajini ipak leži na Kijevu i pre svih od zvaničnika kijevskih vlasti treba zahtevati potpunu realizaciju Minskih sporazuma. Zasad ne vidimo takvu želju da se daju realna autonomna prava regionima Ukrajine, da se sprovede decentralizacija uprave. Ne vidimo nameru da se regioni koji imaju drukčije stanovište pozovu na razmatranje reforme Ustava. Sve se to odvija u kuloarima, bez vođenja računa o mišljenju regiona jugoistoka“, upozorila je Valentina Matvijenko.
Stoga, poručila je ona, ako se ukidanje sankcija Rusiji i dalje bude uslovljavalo delovanjem kijevskih vlasti od toga ništa neće biti.
Senatorka je pozvala na okončanje sankcija koje, kako je istakla, nisu postigle nikakav cilj — nisu popravili situaciju u Ukrajini, nisu naterale Rusiju da promeni principijelni stav, a ekonomski je postala jača, jer se bavi zamenom uvoza i razvojem odnosa sa državama drugih regiona — Kinom, Indijom, kao i drugim zemljama BRIKS-a.
„Sankcije protiv Rusije su pokazale svu besperspektivnost takvog pritiska. Istorija to potvrđuje — bile su sankcije protiv Jugoslavije, Irana, Kube — treba makar izvući pouke iz istorije, da je to apsolutno neefikasno sredstvo pritiska na suverene države“, ističe Valentina Matvijenko.
Ona je ukazala i da u Evropi ima sve više glasova koji govore o štetnosti sankcija po evropsku privredu, izrazivši nadu da će na kraju pobediti zdrav razum i da ćemo sa jezika ultimatuma i ucena preći na dijalog i zajedničko traženje mirnog rešenja sukoba i saradnju na pravcima koji su danas zaista pretnje savremenom svetu, kao što su terorizam i međunarodni kriminal.