Pored toga, poseta Kerija je jasan signal da je Zapad spreman da nastavi dijalog sa Rusijom i po pitanju Ukrajine, smatra šef spoljnopolitičkog komiteta Državne dume Leonid Sluckij. On kaže da u prilog tome govore i izjave evropskih političara koje su prethodile Kerijevoj poseti Sočiju.
Kao prvo, smatra Sluckij, treba spomenuti predsednika Češke Miloša Zemana, koji je izjavio da sankcije Rusiji treba ukinuti do kraja godine, a konflikt u Ukrajini rešavati isključivo političkim putem. Zatim je šef španske diplomatije Hose Manuel Garsija Margaljo kazao da Rusiju treba predstavljati kao strateškog saveznika, a ne kao protivnika. Kao treće, a prema mišljenju Sluckog i najvažnije, treba istaći posetu nemačke kancelarke Angele Merkel koja je u Moskvi naglasila važnost implementacije svih tačaka Minskog sporazuma.
„U tom smislu, Kijev se ne ponaša veoma pametno“, zaključio je Sluckij.
Ekspert Ruskog instituta za strateška istraživanja Igor Nikolajčuk, sa druge strane, smatra da su pregovori u Sočiju izgledali nešto poput mnogočasovnog sedenja u Minsku, nakon čega je nastupio određeni proboj u rešavanju rusko-američkih odnosa.
„Ukrajina je nesumnjivo drugostepeno pitanje za Vašington, imajući u vidu da je to konflikt koji neposredno ne dotiče teritoriju SAD. Glavnu pažnju američke vlasti posvećuju događajima na Bliskom istoku gde se nalaze na desetine hiljada terorista koji mogu da prirede krvavu klanicu samim građanima SAD. Upravo zbog toga su glavne teme pregovora bili Iran i Sirija, dok je Ukrajina bila samo danak tradiciji. Rusija ima dobre perspektive saradnje u tom pravcu, pogotovu zato što Moskva takođe nije zaintersovana za uzavreli Bliski istok“, poručio je Nikolajčuk.
Govoreći o sankcijama, generalni direktor Instituta regionalnih problema Dmitrij Žuravljov za Sputnjik kaže da izolacija Rusije nije dovela do principijalne promene stava Moskve — ni u politici, ni u ekonomiji.
„Kada su to shvatile, američke vlasti su krenule putem ublažavanja napetosti. Ukrajina ne silazi sa političkog dnevnog reda Vašingtona, ali prestaje da bude jedina tema o kojoj su spremni da sa nama diskutuju. Kao prvo, to je izazvano time što objektivno postoje teme koje se ne smeju ingorisati: Sirija, Iran, saradnja na Arktiku. Kao drugo, po svemu sudeći Amerikanci smatraju da su svoj zadatak u Ukrajini ispunili. Kijev je u stanju konfrontacije sa Moskvom, a Sjedinjenim Državama konfrontacija sa Rusijom nije potrebna“, zaključio je Žuravljov.
Predsednik Rusije Vladimir Putin i ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov razgovarali su u utorak u Sočiju s američkim državnim sekretarom Džonom Kerijem. Poslednji put, američki državni sekretar je posetio Rusiju u maju 2013. godine.