F-35 kompanije „Lokid Martin“ trebalo je da bude „centralna tačka za definisanje isplative nove generacije lovaca koje bi koristila Mornarica, Vazduhoplovstvo, Marinci i naši saveznici“.
Međutim, cena koja mu je rasla vrtoglavom brzinom, kao i probijanje rokova, uz potrebe da se naprave krupne modifikacije motora, nakon što se prošle godine zapalio, uzrokovale su da mnogi komentatori iznesu stav da on nikada neće opravdati očekivanja. U Britaniji neki stariji odbrambeni eksperti ovaj projekat odbacuju kao „besmislen“.
Devet zemalja-partnera u projektu F-35 su Sjedinjene Američke Države, Australija, Kanada, Danska, Italija, Holandija, Norveška, Turska i Velika Britanija. Dobavljači iz svake od ovih država konstruišu komponente F-35 za sve letelice, ne samo one koje su namenjene njihovim zemljama. Međutim, Džon Maršal, iz trusta mozgova „Difens sinergija“, rekao je za britanski list „Indipendent“ da je ta letelica izuzetno skupa, tehnički i operativno falična i da je mala verovatnoća da će dostići potpuno i zadovoljavajuće operativno stanje u narednih nekoliko godina.
Skuplja dara nego mera
Ukupni troškovi programa F-35 povećani su sa 233 milijarde 2001. godine na 391 milijardu, što, prema nedavno objavljenom izveštaju, ovaj projekat čini „najskupljom i najambicioznijom akvizicijom“ Ministarstva odbrane SAD.
Locked and Loaded: The #F35 can carry 18,000+ lbs of weapons uncontested: http://t.co/3CrEIpeL87 pic.twitter.com/IDIHIWZytW
— F-35 Lightning II (@thef35) May 7, 2015
Bilo je planirano da avioni F-35 budu raspoređeni na britanskim nosačima aviona tipa „Kraljica Elizabeta“, koji su trenutno u fazi izgradnje, ali će zbog kašnjenja projekta ovi brodovi u službu ući bez aviona. Velika Britanija trenutno poseduje tri letelice, koje su na testiranjima u SAD, naručila je pet letelica, a planira da kupi još 10, što će rezultirati ogromnim računom za samo 18 aviona.
F-35 will equip the UK's new supercarriers, offering incredible capability. pic.twitter.com/jAp89MT0KI
— UK Defence Journal (@UKDefJournal) April 30, 2015
„Čovek bi mogao da pomisli da je minimalna porudžbina koju moraju da imaju do 2020. približno 48 letelica, ali siguran sam da se Kraljevsko ratno vazduhoplovstvo nada da će biti još porudžbina, pošto je predviđeno da F-35 zameni 'tornado‛“, rekao je bivši prvi morski lord admiral Lord Vest.
Bivši ministar oružanih snaga Velike Britanije Nik Harvi rekao je za „Indipendent“ da „nije bilo teoretske šanse“ da F-35 bude spreman za borbu do 2018.
„Ne sećam se da sam čuo bilo kakve nagoveštaje da će ove naprave moći da se koriste u borbi pre 2020. godine. Može se argumentovano tvrditi da je ovo odavno bio jedan od najskupljih neuspelih vojnih poduhvata u istoriji“, rekao je Harvi.